Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Tottenham Hotspur -:- Arsenal FC

Tottenham Hotspur
15 września 2024, 15:00 Tottenham Hotspur Stadium
Arsenal FC
Premier League

Newcastle United 2:1 Tottenham Hotspur

Newcastle United
1 września 2024, 14:30 St James' Park
Tottenham Hotspur
Premier League

Tottenham Hotspur 4:0 Everton FC

Tottenham Hotspur
24 sierpnia 2024, 16:00 Tottenham Hotspur Stadium
Everton FC
Premier League

Leicester City 1:1 Tottenham Hotspur

Leicester City
19 sierpnia 2024, 21:00 King Power Stadium
Tottenham Hotspur
Premier League

Historia Tottenham Hotspur w datach

1882 - Powstaje Hotspur FC utworzony przez chłopców grających w Hotspur Cricket Club i uczących się w St. John's Presbyterian grammar school. Klub nazwany został na cześć syna Diuka Northumberland - Percy'ego, znanego pod przydomkiem "Harry Hotspur", który słynął z niespotykanej odwagi i poświęcenia - odtąd przymioty te miały charakteryzować Spurs. Pierwszy mecz drużyna rozegrała 30.08.1882 roku przeciwko teamowi Radicals - spotkanie zakończyło się porażką 0:2. Drugi mecz Hotspur FC przegrali 1:8 z drużyną Latymer. Strzelec pierwszego gola w historii THFC nie został zanotowany.

 

1883 - Drużyna grała na boisku w Tottenham Marshes i ubierała koszulki w kolorze ciemnoniebieskim. "Szefem" klubu był John Ripsher. Pierwsze zwycięstwo drużyna odniosła 6.10.1883 roku. Rozgromiła wówczas 9:0 Brownlow Rovers. Pierwszym odnotowanym strzelcem gola dla Hotspur FC był niejaki Buckle, który jedyną bramkę w przegranym 1:3 meczu przeciwko Grange Park.

 

1884 - Nazwa klubu została zmieniona na "Tottenham Hotspur Football and Athletic Club"

 

1885 - 17.10 Spurs rozegrali pierwszy mecz o stawkę przeciwko St Albans w London Association Cup - zwyciężyliśmy 5:2. Zmieniono kolor strojów na jasnoniebieskie koszulki z białymi rękawami.

 

1887 - 19.11 rozegraliśmy pierwsze spotkanie przeciwko arsenalowi. Wystąpili oni pod nazwą royal arsenal i dostawali 2:1, gdy na piętnaście minut przed końcem dogadali się z sędzią i mecz został przerwany - jak widać historia oszustw nomadów z woolwich jest bardzo długa...

 

1888 - Tottenham przeniósł się na Northumberland Park, gdzie odtąd rozgrywał swoje mecze. Również w tym roku po raz pierwszy pobrano opłatę za bilety :)

 

1890 - Rok wielkiej pomyłki związanej ze zmianą strojów - Spurs grali w..czerwonych koszulkach (!) i ciemnoniebieskich spodenkach.

 

1895 - Tottenham staje się profesjonalnym klubem.

 

1896 - Spurs zostali przyjęci do Southern League, ponowna zmiana koloru koszulek - tym razem na czekoladowy ze złotymi paskami.

 

1897 - Pierwszy finał pucharu z udziałem Spurs - porażka 0:2 z drużyną Wellingborough w lokalnym Pucharze Dobroczynności (Local charity Cup).

 

1898 - Ostateczna zmiana barw - od tego roku aż do dziś Spurs grają w Białych (Lillywhites) koszulkach i ciemnoniebieskich spodenkach. Klub został przekształcony w spółkę z.o.o. Pobity został rekord frekwencji - 15000 na meczu z woolwich arsenal. Mecz zakończył się bezbramkowym remisem.

 

1899 - Spurs przenoszą się na obecny stadion. Miał on wówczas pojemność 35000. Planowo miał nazywać się "Gilpin Park", ale ostatecznie nie doczekał się oficjalnej nazwy, a z czasem przyjęła się nazwa White Hart Lane. Pierwszym meczem na nowym obiekcie było towarzyskie spotkanie z Notts County. Wygraliśmy 4:1, a wpływy z biletów wyniosły 115 funtów.

 

1900 - Tottenham mistrzem Southern League.

 

1901 - Spurs zdobyli FA Challenge Cup (protoplasta Pucharu Anglii) pokonując w finale w powtórzonym meczu na Burnden Park Sheffield United 3:1!

 

1908 - Spurs awansowali do Second Division

 

1909 - Pierwsze ligowe zwycięstwo - 3:0 z Wolverhampton. W swoim pierwszym sezonie w Second Division Tottenham zajął drugie miejsce i od razu wywalczył awans do First Division! Również w tym roku na dachu Zachodniej Trybuny (West Stand) został umieszczony słynny posążek koguta stojącego na piłce, znajdujący się tam do dziś i będący symbolem klubu. Nie jest do końca jasne, dlaczego to właśnie kogut stał się symbolem THFC. Drugi człon nazwy pochodzi od nazwiska słynnego angielskiego rycerza: Harry'ego Hotspur'a. Możliwe, że nick "Spurs" (ostrogi) powstał dlatego, iż Harry Hotspur prowadząc do boju swoje wojska zawsze przywdziewał ostrogi. Innym wytłumaczeniem są ostrogi zakładane w czasie walk kogutów. Bardziej prawdopodobne wydaje się to drugie wyjaśnienie: gracze Tottenham'u waleczni i zadziorni jak koguty w ostrogach ;) Wtedy również wyklarowało się motto Tottenham'u: "Audere est Facere". Oznacza to mniej więcej: "Spróbować znaczy zrobić" (tzn. nigdy nie osiągniesz celu, jeśli nie spróbujesz go osiągnąć).

 

1915 - Spadek do Second Division, spowodowany łapówką wręczoną FA przez zarząd arsenalu! Tottenham zakończył rozgrywki na 20-tym miejscu, jednak FA postanowiła rozszerzyć ligę do 22 zespołów. Dwa zespoły, które zwyciężyły w rozgrywkach Second Division - Derby County i Preston North End awansowały, Chelsea (19-ta w First Div.) dowiedziała się, że może zostać w lidze, natomiast Spurs dowiedzieli się, że ich miejsce zajmie arsenal, który ukończył Second Division na...6-tym miejscu! Wolna amerykanka, nie ma co! :)

 

1920 - Tottenham najlepszy w Second Division

 

1921 - Tottenham zdobywcą FA Cup. W finale rozegranym na Stamford Bridge po golu Jimmy'ego Dimmock'a zwyciężyliśmy Wolverhampton Wanderers 1:0

 

1928 - Spadek do Second Division

 

1933 - Wicemistrzostwo Second Division i powrót do ekstraklasy

 

1934 - Zakończono budowę Wschodniej Trybuny (East Stand)

 

1935 - I znowu spadek...

 

1938 - Pobity został, aktualny do dziś, rekord frekwencji na White Hart Lane - 75,038 tysięcy widzów na meczu z Sunderlandem w szóstej rundzie FA Cup. Niestety Spurs zawiedli liczną widownię i przegrali 0:1.

 

1950 - Powrót do First Division 1951 - Tottenham Hotspur Football Club Mistrzem Anglii!

 

1957 - Powstał herb THFC który, z pewnymi kosmetycznymi poprawkami, jest aktualny do dziś. Głownymi jego elementami są: kogut stojący na piłce; litery THFC; Bruce Castle (16-wieczny zamek będący aktualnie siedzibą lokalnego muzeum; siedem drzew symbolizujące siedem sióstr, które zasadziły je w pobliskim Page Green (do dziś jedna z głównych ulic dzielnicy Tottenham nazywa się "Seven Sisters"); i dwa lwy będące symbolem Northumberland'u.

 

1961 - Podwójna Korona! Spurs Mistrzem Anglii i Zdobywcą FA Cup!

 

1962 - Tottenham ponownie zdobywa Puchar Anglii! 1963 - Tottenham zdobywa Puchar Zdobywców Pucharów! Jest pierwszą angielską drużyną, która zdobyła którekolwiek z europejskich trofeów. Legendarny Jimmy Greaves zdobył 37 bramek w sezonie!

 

1967 - Piąty raz zdobyty FA Cup! W finale 2:1 z drużyną Chelsea.

 

1971 - 2:0 z Aston Villa w finale i Spurs zwyciężają w rozgrywkach o Puchar Ligi!

 

1972 - Tottenham zdobywa Puchar UEFA zwyciężając w dwumeczowym finale Wolverhampton Wanderers 3:2!

 

1973 - Zwycięstwo w League Cup po pokonaniu w finale Norwich City!

 

1974 - W finale Pucharu UEFA przegrywamy z Feyenoordem. Mecz na White Hart Lane zakończył się ogromną bójką ze słynącymi z faszystowskich skłonności kibicami Feyenoordu (wówczas do obiegu weszło określenie kibiców Feyenoordu: "Rotterdam Gestapo"). Zadyma zakończyła się dożywotnim(!) wykluczeniem THFC z europejskich pucharów (w 1980 UEFA ogłosiła amnestię). W następnym sezonie (na jesieni) zrezygnował z bycia manager'em legendarny Bill Nicholson.

 

1977 - Spadek do Second Division.

 

1978 - Natychmiastowy powrót do elity.

 

1980 - Wyburzono starą Zachodnią Trybunę, na jej miejsce miała powstać nowa, dużo bardziej nowoczesna, konstrukcja.

 

1981 - Tottenham po raz szósty zdobywa Puchar Anglii!

 

1982 - Otwarto nową West Stand, a Spurs po raz kolejny zdobyli FA Cup!

 

1983 - Czwarte miejsce w lidze i awans do Pucharu UEFA po raz pierwszy od czasu pamiętnych burd na meczu z Feyenoordem Rotterdam. Tottenham pierwszym klubem piłkarskim, który wypuścił swoje akcję na londyńską Giełdę Papierów Wartościowych.

 

1984 - THFC po dramatycznej serii rzutów karnych i pokonaniu w nich Anderlechtu Bruksela zdobywa po raz drugi w swej historii Puchar UEFA!

 

1985 - Chwilowa zmiana strojów na białe koszulki i białe spodenki.

 

1986 - Sprzedaż do Oxford United rekordzisty pod względem liczby występów w barwach Spurs (655 meczów) - Steve'a Perrymana.

 

1987 - Porażka w finale FA Cup z Coventry City. Clive Allen zdobywa 49 goli w sezonie! Stroje wracają do poprzedniego wyglądu.

 

1988 - Zakup pierwszego piłkarza, za którego zapłaciliśmy ponad milion funtów - z Manchesteru City za 1,5 miliona funtów przybył Paul Stewart.

 

1991 - Jeden z najlepszych występów Spurs w historii: zwycięstwo w pólfinale FA Cup 3:1 z arsenalem (mecz ten nazwano "nieoficjalne mistrzostwa północnego Londynu). Dwa gole Linekera i wspaniały strzał z rzutu wolnego Paula Gascoigne'a. Następnie zwycięstwo 2:1 po dogrywce z Nottingham Forest i Spurs zdobyli FA Cup! Alan Sugar został nowym Chairmanem i uratował klub przed bankructwem.

 

1992 - Powstanie FA Premier League. Gascoigne sprzedany do Lazio za rekordową sumę 5,5 milionów funtów.

 

1995 - Ukończono Południową Trybunę (South Stand). Rekordowy zakup - Chris Armstrong z Crystal Palace za 4,5 miliona funtów.

 

1997 - Kolejny rekord transferowy - Les Ferdinand za 6 milionów z Newcastle United.

 

1998 - Ukończono Północną Trybunę (North Stand) - dzięki temu pojemność stadionu zwiększyła się do 36,257 tysięcy ludzi.

 

1999 - Spurs zdobywają Worthington Cup (Puchar Ligi) zwyciężając Leicester City po golu Allana Nielsena w ostatniej minucie spotkania.

 

2000 - Aktualny rekord transferowy - 11 milionów funtów za Serhija Rebrova z Dynama Kijów.

 

2001 - zwolnienie George'a "Goonersaurusa" Grahama (znienawidzonego przez kibiców za bycie w przeszłości managerem i wciąż wiernym kibicem arsenalu) i oczyszczenie paskudnej atmosfery wokół klubu (śpiewy kibiców: "We want our Tottenham back!", czy "We're shit and we're sick of it!"). Nowym managerem "100-procentowy Kogut" Glenn Hoddle.

 

2002 - porażka z Blackburn Rovers w finale Worthington Cup.

 

2003 – Po fatalnym początku sezonu, Glenn Hoddle został zdymisjonowany. Do końca sezonu rolę „caretaker managera” powierzono dotychczasowemu dyrektorowi sportowemu i szarej eminencji klubu, Davidowi Pleatowi.

 

2004 – znajdujący się pod presją kibiców, żądających managera „z nazwiskiem”, Daniel Levy decyduje się zatrudnić selekcjonera reprezentacji Francji, Jacquesa Santiniego. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że do podpisania umowy dochodzi jeszcze przed rozpoczęciem mistrzostw Europy, na których trenowana przez Santiniego Francja spisała się fatalnie. Mimo to kibice liczą na początek nowej ery na White Hart Lane. Asystentem Francuza zostaje szerzej nieznany trener prowincjonalnego RKC Waalwijk, Holender Martin Jol.

 

2004 – Po zaledwie kilku kolejkach Santini rezygnuje z prowadzenia drużyny Kogutów. Nieoficjalnie mówi się o konflikcie managera z piłkarzami. Jego miejsce zajmuje Jol.

 

2006 – do ostatniej kolejki sezonu 2005/2006 Tottenham pod wodzą Jola walczy o czwarte miejsce w tabeli Premiership, premiowane awansem do eliminacji Ligi Mistrzów. Niestety, dzień przed ostatnim meczem sezonu z West Hamem, połowa drużyny ulega tajemniczemu zatruciu, władze ligi nie zgadzają się na przełożenie spotkania (mimo zgody kierownictwa WHU) i osłabione Koguty przegrywają z Młotami, tracąc 4 miejsce na rzecz Arsenalu. Mimo to jest to najlepsze miejsce, zajęte przez Tottenham w Premiership i w sezonie 2006/2007 Tottenham gra w Pucharze UEFA. 2007 - Tottenham przegrywa w 1/8 z Sevillą w Pucharze UEFA i odpada z rozgrywek. Piłkarze mieli wielki apetyt na zdobycie tego europejskiego trofeum, jednak nie sprostali hiszpańskiej ekipie prowadzonej przez Juande Ramosa. 2007 - Tottenham po raz kolejny kończy rozgrywki w Premier Leauge na 5 miejscu. Mimo że początek sezonu tego nie zapowiadał, po raz kolejny zagramy w europejskich pucharach.

 

2007 - po fatalnym początku sezonu Martin Jol zostaje zwolniony z funkcji menedżera Tottenhamu. Zastępuje go Juande Ramos.

 

2008 - Tottenham wygrywa Carling Cup. W finale tych rozgrywek pokonaliśmy Chelsea 2:1. Przegrywaliśmy po bramce Didiera Drogby, jednak w drugiej połowie wyrównał z karnego Dimitar Berbatov. Wynik w dogrywce ustalił Jonathan Woodgate. 2008 - Z klubu odchodzą dwaj najlepsi napastnicy Tottenhamu: Robbie Keane oraz Dimitar Berbatov. Irlandczyk wybiera klub swojego dzieciństwa - Liverpool. Bułgar decyduje się na Manchester United.

 

2008 - Tottenham notuje najgorszy start w rozgrywkach w historii klubu. Juande Ramos zostaje zwolniony z funkcji menedżera. Zastępuje go Harry Redknapp. 2009 - Fala powrotów. Na White Hart Lane wracają Jermain Defoe, Pascal Chimbonda oraz Robbie Keane, którzy opuścili nasz klub w 2008 roku.

 

Krzysztof Runowski

tabela ligowa

Drużyna M Z R P PKT
1. Liverpool FC 3 3 0 0 9
2. Manchester City 3 3 0 0 9
3. Arsenal FC 3 2 1 0 7
4. Brighton & Hove Albion F.C. 3 2 1 0 7
5. Newcastle United 3 2 1 0 7
6. Brentford F.C. 3 2 0 1 6
7. Aston Villa F.C. 3 2 0 1 6
pokaż całą tabelę

ankieta

Na którym miejscu w tabeli Tottenham zakończy sezon Premier League 2024/2025?
1 100%
2-3 0%
4-6 0%
7-10 0%
11-20 0%
1 oddany głos
archiwum ankiet

kontuzje

Dominic Solanke
Kontuzja kostki/stopy
data powrotu: 15 września 2024
Użytkownicy online: Gości online: 2 Zarejestrowanych użytkowników: 5242 Ostatnio zarejestrowany: StevenZep

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się