Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Historia herbu

Początki jednego z największych klubów piłkarskich w Anglii były nad wyraz skromne. Zgodnie z opowieścią grupa chłopców zebrała się na Tottenham High Road w 1880 roku, decydując przy tym założyć zespół. Wielu z nich było w tym czasie członkami "Hotspur Cricket Club", grającego mecze w pobliskim Nurthumberland Park. Chcieli oni występować razem jako drużyna także podczas zimowych sezonów. Postanowili utworzyć klub pikłarski, nazywając go tak samo jak drużynę krykieta: "Hotspur".

 

Od finałowego spotkania FA Cup w 1901 roku, w którym Spurs pokonali 3:1 Sheffield United, herbem Tottenhamu jest kogut. Legendarny bohater, Harry Hotspur, czyli sir Henry Percy, jeden z przywódców rebelii przeciwko królowi Henrykowi IV, znany był z używania ostróg podczas konnej jazdy w rycerskich pojedynkach. W 1909 roku zawodnik Tottenhamu, William James Scott, zrobił odlew z brązu przedstawiający koguta stojącego na piłce. Sam kogut był potężnych rozmiarów; miał 9 stóp wysokości! Od tamtego czasu te dwie rzeczy są nieodłącznym elementem emblematu drużyny z Londynu.

 

 

Pomiędzy rokiem 1956 a 2006 Spurs używali również wizerunków zabytków związanych z lokalnym obszarem, zamieszczając je w herbie. Lwy towarzyszące tarczy pochodzą z broni rodziny Northumberland. Posiadali oni wielki majątek ziemski związany z Tottenhamem, a sam Sir Henry Percy był członkiem ich rodziny. Wizerunek zamku nawiązuje do zamku "Bruce Castle", znajdującego się niedaleko stadionu "Kogutów". Drzewa symbolizują park Seven Sisters. Wszystko ze sobą związywało niejako łacińskie hasło: "Audere Est Facere" (tłumaczone na angielskie "to dare is to do").

 

 

 

 

W 1983 roku herb Spurs zmienił się na następne 23 lata. Lwy nabrały trochę innego wyglądu, podtrzymując tym razem piłkę, na której stał kogut.

 

 

 

 

 

W 2006 roku władze Tottenhamu, wzorem innych londyńskich klubów, postanowiły posiąść w końcu profesjonalnie wyglądający herb. Zmiany jakie zaszły w wyglądzie emblematu były ogromne. Przede wszystkim zniknęły z niego lwy i motto, pozostawiając na placu boju legendarnego już koguta stojącego na piłce. Zmiany te nazywane są "nowym krokiem w historii Spurs". Emblemat przypomina wzorzec stworzony w latach 70' przez Jimmy'ego Greavesa, a także oryginalny odlew WJ Scotta. "Herb posiada wiele odniesień w stosunku do przeszłości, lecz pokazuje również nasze patrzenie w przyszłość".- głosi oficjalny komunikat klubu.- "Wiedzieliśmy, że w końcu musieliśmy rozwiązać problem związany z herbem, tak by i on pokazywał nasz rozwój. Czujemy, że to wszystko udało nam się osiągnąć".

 

 

 

 

 

tabela ligowa

Drużyna M Z R P PKT
1. Arsenal FC 0 0 0 0 0
2. Aston Villa F.C. 0 0 0 0 0
3. Brentford F.C. 0 0 0 0 0
4. Brighton & Hove Albion F.C. 0 0 0 0 0
5. Burnley FC 0 0 0 0 0
6. Chelsea FC 0 0 0 0 0
7. Crystal Palace 0 0 0 0 0
pokaż całą tabelę

ankieta

Na którym miejscu w tabeli Tottenham zakończy sezon Premier League 2023/2024?
1 12.5%
2-3 12.5%
4-6 25%
7-10 50%
11-20 0%
8 oddanych głosów
archiwum ankiet

kontuzje

Użytkownicy online: Gości online: 15 Zarejestrowanych użytkowników: 5230 Ostatnio zarejestrowany: MariaFlofe

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się