Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

SPURS vs TWENTE

7 grudnia 2010, 22:52, Paweł Ćwik
We wtorek w Enschede przeciwko miejscowemu Twente (godz. 20.45, transmisja Telewizja N) – Spurs rozegrają swój ostatni mecz w fazie grupowej LM. Trzy punkty zapewnią nam I miejsce w grupie, bez względu na wynik Interu, który gra w Bremie. Z kolei Twente bez względu na wynik ma już zapewnione III miejsce w grupie i tym samym będzie grało na wiosnę w Lidze Europejskiej. W pierwszym spotkaniu tych drużyn, na WHL – Spurs wygrali 4:1. Wynik wskazuje, że było to łatwe spotkanie, jednak wcale tak nie było. Przypomnę, że w tym meczu Spurs mieli aż 3 rzuty karne (z czego dwa wykorzystał Paw, a jednego zmarnował VdV), ponadto ostatnie pół godziny graliśmy w 10-tkę po czerwonej kartce dla VdV. Mecz przeciwko Twente był pierwszym meczem Spurs w LM przed własną publicznością. W tym spotkaniu po raz 200-tny w Spurs zagrał Lennon, a Jenas po raz 50-ty wystąpił w europejskich pucharach.

Mistrz Holandii – Twente Enschede - podobnie jak Spurs to absolutni nowicjusze w LM. Ponadto Twente mistrzostwo kraju zdobyło po raz pierwszy w historii. Twente w tym sezonie spisuje się świetnie w Eredivisie. Po 17-stu kolejkach zajmuje II miejsce z takim samym dorobkiem punktowym jak lider PSV (po 37 punktów, identyczny bilans 11 zwycięstw – 4 remisy – 2 porażki).
Na pociesznie poinformuję, że Twente jeszcze nigdy nie wygrało z angielską drużyną, a próbowali już 10 razy (3 remisy i 7 porażek) !

Twente w ostatnim ligowym meczu pokonało De Graafschap 2:0 po dwóch golach Janssena. Twente grało w składzie : Michajłow – Bengtsson, Rosales, Douglas, Wisgerhof, Brama, Janssen, Landzaat, Chadli, L. De Jong, Janko.

Jak pisałem Twente mistrzem Holandii zostało po raz pierwszy w historii – do tego sukcesu doprowadził ich angielski trener – Steve McClaren. Co ciekawe kilka lat wcześniej, w 2003 roku klub znajdował się na skraju bankructwa. Klub uratował nowy prezes Joop Munsterman, który zamarzył sobie, że w 160-tysięcznym Enschede stworzy klub, który będzie walczył o mistrza Holandii. Decydujący wpływ miało zatrudnienie w klubie – Steve’a McClarena, który na Wyspach po przegranych eliminacjach do EURO 2008 był wyklęty. O klubie z Twente stało się głośno, a Anglik doprowadził ich do mistrzostwa. Zastąpił go w roli trenera Twente – Preud’homme, 51-letni Belg zdobył ze Standardem Liege mistrzostwo i wicemistrzostwo Belgii, a z KAA Gent zdobył Puchar Belgii. Ten piłkarski fanatyk i poliglota (zna 5 języków) chce utrzymać Twente na szczycie.

W porównaniu do ubiegłego sezonu w klubie nastąpiło kilka zmian – przede wszystkim McClarena zastąpił Preud’homme. Z drużyny odeszli napastnik – Arnautovic do Werderu Brema (ponad 6 mln.euro), Tiote do Newcastle (4,2 mln.euro), Stam do Wigan (4 mln.euro), N’Kufo (za darmo do Seattle, ten czarnoskóry Szwajcar (?!) – był najlepszym strzelcem w dziejach Twente – 114 goli).
Twente wzmocniło się : Markiem Janko z Red Bull Salzburg (swego czasu król strzelców ligi austriackiej, 61 goli w dwóch sezonach, z racji wzrostu (196 cm) i stylu gry nazywany austriackim ... Crouchem), ze szwedzkiego Elfsborga przybył Emir Bajrami (Szwed ?!) za 3,5 mln. euro. Ponadto za darmo doszli : Michajłow z Liverpoolu i Landzaat z Feyenoordu. Za nieujawnione kwoty w Twente pojawili się : obrońca z Wenezueli – Rosales i belgijski pomocnik Chadli.

Gole jak na zawołanie zdobywa w tym sezonie Theo Janssen. To reprezentant Holandii. Zdobywca pierwszego w historii gola dla Twente w LM (gol vs Interowi z wolnego). W klubie od 2008 roku. Janssen przyćmił inną gwiazdę z Twente, napastnika rodem z Kostaryki – Bryana Ruiza. W Europie zaczynał w belgijskim KAA Gent, pierwszy sezon miał słaby, nie mógł się przyzwyczaić do życia w Europie, jednak już w 2 sezonie stał się największą gwiazdą ligi. Za 5 mln. euro trafił do Twente, gdzie w 35 meczach strzelił 24 gole. Tylko Urugwajczyk Luis Suarez z Ajaxu z 35 golami był lepszy. Bez niego nie byłoby mistrzostwa dla Twente. Pomimo ofert z Sevilli i Liverpoolu – Ruiz został w Enschede, by z Twente grać w Lidze Mistrzów.

Z drużyną z Enschede - Spurs już grali. W trakcie przygotowań do sezonu 1998/99 (05.08.1998) - Spurs grali z De Tubanters Enschde (V liga). 850 widzów oglądało zwycięstwo Spurs 6:1 (gole: Sinton, Ferdinand, Berti, Armstrong, Allen, Calderwood).

• Z Holendrami – a konkretnie z Feyenoordem – Spurs zmierzyli się już podczas swojej pierwszej przygody w pucharach. W sezonie 1961/62 – w Pucharze Mistrzów pokonaliśmy ich 3:1 w Rotterdamie, a na Lane padł remis 1:1. Był to jedyny remis w tej edycji Spurs na WHL, pozostałe mecze wygrywali.

• Ponownie spotkaliśmy się z Feyenoordem w finale P. UEFA 1973/74. 2:2 na Lane i porażka 0:2 w Rotterdamie

• Sąsiedzi Spurs – Arsenal, byli ostatnią angielską drużyną, która odwiedziła Enschede. W III rundzie kwalifikacji do LM w sezonie 2008/09 – pokonali ich 2:0. William Gallas, obecnie w Spurs, strzelił 1 z goli, w rewanżu ponownie trafił do siatki, a Arsenal wygrał 4:0.

• Tottenham ma świetny bilans meczów w Holandii : 5 zwycięstw, 1 remis, 2 porażki.

• Tottenham wygrał dwa ostatnie mecze na holenderskiej ziemi po 1:0. Pokonali NEC Nijmegen (gol O’Hary) w grupie w P. UEFA 2008/09. Wcześniej w 1/8 P. UEFA 2007/08 pokonali PSV, po golu Berbatova (w dwumeczu był remis 1:1, Spurs odpadli w karnych).

• Jako manager WHU - Harry Redknapp zaliczył dwa razy zwycięstwa po 1:0 nad SC Heerenveen w Pucharze Intertoto w 1999 r.

• Obecny manager Twente - Michel Preud'homme, w czasch kiedy grał jako bramkarz – wpuścił 4 gole, kiedy to jego Standard Liège poległ 0:4 z MC w sezonie 1978/79 P. UEFA. W reprezentacji Belgii bronił również podczas MŚ 1990, kiedy to Anglicy pokonali Belgię 1:0.

• Rafael van der Vaart grał w Ajaxie w latach 1999-2005, zdobywając 2 razy mistrza. Był kolegą Boschkera w czasie gdy on przez 1 sezon grał w Ajaxie (2003/04) i potem w reprezentacji Holandii na MŚ 2010.

• Van der Vaart grał razem z Janssen i Landzaatem w reprezentacji w 2006 roku przeciwko Irlandii (mecz towarzyski).

• Landzaat obecnie gracz Twente, grał w Wigan w latach 2006-2008, grał przeciwko Spurs w 2 meczach, remis 3:3 w Wigan – IV’2007 i porażka 0:4 na Lane – XI’2007.

• Heurelho Gomes wygrał z PSV – 4 razy mistrzostwo Holandii (2004-2008)

• Jermain Defoe strzelił hat-tricka bułgarskiemu bramkarzowi Nikoajowi Michajłowowi w meczu na Wembley w ramach kwalifikacji do EURO 2012 (4:0, 3.09.2010). Michajłov został graczem Liverpoolu w 2007, obecnie wypożyczony do Twente.

• Giovani Dos Santos strzelił gola dla Meksyku w eliminacjach do MŚ przeciwko Kostaryce (3:0, wrzesień 2009), gdzie grał zawodnik Twente – Bryan Ruiz.







Źródło: własne/uefa/oficjalna

114 komentarzy ODŚWIEŻ

varba
7 grudnia 2010, 14:23
Liczba komentarzy: 4468
Harry powiedział że wprowadzi jedną lub dwie zmiany, bo zawodników desperacko potrzebujących gry. Mam wrażenie że mówi o Niko i Bentleyu. Corulka też mógłby zagrać, może okazałoby się że jest w lepszej formie niż Hutton. Chociaż Hutton zagrał przyzwoity mecz z Birmingham.
0
olivier
7 grudnia 2010, 14:16
Liczba komentarzy: 1361
Jenas I Keane wracają po kontuzjach , nareszcie bo na tego Palaciosa to już patrzeć nie mogłem , jeśli ktoś z pomocników ma odejść w styczniu to tylko Palacios.
0
olivier
7 grudnia 2010, 12:37
Liczba komentarzy: 1361
Sandro napewno dostanie szanse w meczu LM , szczególnie, że do tych rozgrywek został niezgłoszony ; ). xD
0
jaroszy
7 grudnia 2010, 12:01
Liczba komentarzy: 921
Nie wiem jak Harry podejdzie do tego spotkania , jeśli potraktuje je poważnie to zagramy w składzie bardzo podobnym do meczu z Birmingham , jednak mam wrażenie że Redknapp będzie chciał oszczędzić kilku graczy na mecz z Chelsea . Szczególnie mowa tu o Bale'u który jest najbardziej eksploatowanym naszym zawodnikiem w tym sezonie . Bardzo możliwe że dostaną szansę Ćorluka , Sandro czy też Kranjcar.
0
Julkos
6 grudnia 2010, 21:15
Liczba komentarzy: 661
Wg mnie bedzie to mega ciezki mecz dla naszej druzyny poniewaz bardzo slaby gramy w wyjazdowych spotkaniach. Twente napewno bedzie chcialo sie rozstac z LM w jak najlepszy sposob pieczetujac tym samym wejscie do LE. Twente to swietny zespol, ktory pokazuje w lidze, ze nie przypadkiem zdobyl mistrzostwo i dalej potrafi grac równo. W tym meczu trzeba bedzie zwrocic uwage na Janssena, ktory w ostatnim meczu strzelil piekne dwa rzuty wolne. Szkoda, mi Twente, ze trafilo na tak ciezka grupe, w innej mieliby szanse wyjsc z grupy.
0
spurs3
6 grudnia 2010, 20:12
Liczba komentarzy: 632
Wykrzykniki i znaki zapytania oznaczaja stan mojego zdziwienia, po nazwisku nie sposob m czy odgadnac ze mamy do czynienia ze Szwedem czy Szwajcarem. Nie ma nic przeciwko czarnym, zolty czy rozowym ale chcialbym zeby choc polowa reprezentantow znala hymn, bo o tym zeby wszyscy reprezentanci znali swoj jezyk ojczysty i historie nie marze..
0
TrueYid
6 grudnia 2010, 16:11
Liczba komentarzy: 618
po prostu chodzi o budowanie druzyny reprezentujacej dany kraj przez naturalizacje zawodnikow nie majach glebokich "korzeni" etnicznych w panstwie dla ktorego graja :) nie jestem rasista ani szowinista,ale chyba kazdy przyzna,ze dziwnie wygladal nasz Oli posrod pozostalych 10 grajkow :) co nie zmienia faktu,ze Olisadebe zawstydzal swoja gra i umiejetnosciami reszte druzyny :)
0
Boyd
6 grudnia 2010, 15:57
Liczba komentarzy: 536
Trochę zamieszam, ale jestem uczulony na takie sprawy-co oznaczają te wykrzykniki i znaki zapytania przy Emir Bajrami (Szwed ?!) i czarnoskóry Szwajcar N’Kufo (?!)-wątpliwości co do mało europejskiego koloru skóry(który jest podkreślony nawet, choć zawodnik znany), a może brak akceptacji na imigrację do Fortress Europe? bo fakt reprezentacji tych krajów jest chyba niepodważalny.
0
madzik
6 grudnia 2010, 14:45
Liczba komentarzy: 68
Najlepiej by było, gdybyśmy mięli pierwsze miejsce w grupie, a przy okazji żeby nasi najlepsi piłkarze mięli na ten mecz odpoczynek - ale tak się chyba nie da ;] Stawiam, że wyjściowy skład nie będzie się wiele różnił od tego z Birmingham, o ile w ogóle będzie się czymś różnił. W sobotę obstawiałam remis, na jutrzejszy mecz to go wróżę.
0
Zoolander
6 grudnia 2010, 14:05
Liczba komentarzy: 1192
Harry i rotacja składem. Pomarzyć zawsze można :)
0
varba
6 grudnia 2010, 13:21
Liczba komentarzy: 4468
Myślę że zobaczymy kilka nowych twarzy w pierwszym składzie. Powinien zagrać Niko, może warto byłoby sprawdzić w jakiej formie jest Dawson i dać odpocząć Gallasowi. Ale z tego co czytałem Harry chce zająć pierwsze miejsce, bo nie chce trafić na Barcelone. Ja też nie miałbym nic przeciwko. Chciałbym żeby nasz Walijczyk trochę odpoczął przed meczem z Chelsea!
0
TrueYid
6 grudnia 2010, 08:41
Liczba komentarzy: 618
nie wiem czy nie bedzie lepiej gdy trafimy na kogos mocniejszego od reszty stawki,lepiej sie nam gra gdy nie wystepujmy w roli faworyta. wedlug mnie dobrze by bylo gdyby Harry dal odpoczac kluczowym pilkarzom i zachowal ich nogi od niepotrzebnych kontuzji..
0
pawcius
5 grudnia 2010, 23:42
Liczba komentarzy: 279
Przydałoby się zwycięstwo które trochę lepiej ustawia nas w losowaniu do następnej rundy. Mając pierwsze miejsce ominiemy mocne kluby, choć teraz to już zostały same mocne. Ważne aby nie trafić na potęgę od razu. Harry może wystawić zarówno mocny skład jak i troche bardziej rezerwowy. who knows. liczę jednak na zwycięstwo, emocje i dobry mecz.
0
jasiowaty
5 grudnia 2010, 23:32
Liczba komentarzy: 543
Mimo wszystko, to jednak może być ciężki mecz. Tym bardziej, jak Holendrzy będą polować na piszczele Kogutów, jak w pierwszym meczy, to naprawdę będzie nieciekawie... Naszym sukcesem będzie... niedoznanie żadnej kontuzji podczas meczu :)
0
|<  <<  <  2  3  4  5  6  

tabela ligowa

Drużyna M Z R P PKT
1. Arsenal FC 0 0 0 0 0
2. Aston Villa F.C. 0 0 0 0 0
3. Brentford F.C. 0 0 0 0 0
4. Brighton & Hove Albion F.C. 0 0 0 0 0
5. Burnley FC 0 0 0 0 0
6. Chelsea FC 0 0 0 0 0
7. Crystal Palace 0 0 0 0 0
pokaż całą tabelę

ankieta

Na którym miejscu w tabeli Tottenham zakończy sezon Premier League 2023/2024?
1 12.5%
2-3 12.5%
4-6 25%
7-10 50%
11-20 0%
8 oddanych głosów
archiwum ankiet

kontuzje

Użytkownicy online: Gości online: 69 Zarejestrowanych użytkowników: 5227 Ostatnio zarejestrowany: Normankeype

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się