Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Czas na wyprzedaż gwiazd..?

5 czerwca 2011, 18:37, Maciek KLimaszewski
Za nami kolejny sezon zmagań kogutów. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy był on udany pod względem sportowym, ponieważ sukcesy na arenie międzynarodowej okupione zostały słabszą grą w Premier League i zajęciem dopiero piątego miejsca na krajowym podwórku. Należy jednak stwierdzić, że obecny sezon był bardzo udany pod względem promocji naszych zawodników. Cena dwóch największych gwiazd THFC (Bale, Modric) po obecnym sezonie wystrzeliła w górę i prawdopodobnie osiągnęła swoją maksymalną wartość. Nasuwa się więc intuicyjne pytanie, czy nie należy sprzedać dwóch naszych największych gwiazd.

Dzięki zajęciu 4 miejsca na koniec sezonu 2009/10 THFC uzyskał możliwość rywalizacji w Lidze Mistrzów. Świetna gra w tych rozgrywkach naszych ulubieńców pozwoliła wypromować naszych zawodników na całym Europejskim ( zwłaszcza Włoskim) rynku. Niesamowite rajdy Garetha, których byliśmy świadkami w trakcie tego sezonu, nie umknęły żadnemu z właścicieli najbogatszych europejskich klubów, co znacznie podniosło cenę naszego zawodnika. Należy podkreślić, że poziom walijskiego skrzydłowego został również zauważony i doceniony w Anglii, o czym świadczy nagroda (kontrowersyjna ale jednak ) dla najlepszego zawodnika Premier League. Luka może nie miał aż tak spektakularnych występów na arenie europejskiej, nie zmienia to jednak faktu, że dzięki swojej szybkości, przeglądowi pola czy technice, obecnie uważany jest on za jednego z topowych (TOP 5 ?) rozgrywających. W sezonie 2011/12 Koguty zagrają jedynie w Lidze Europejskiej, a więc rozgrywkach, które przy Lidze Mistrzów wyglądają jak ubogi krewny. Oczywiście również w tych rozgrywkach można pokazać się całej piłkarskiej Europie i poprzez świetne występy podnieść swoją cenę (w sezonie 2010/2011 udało się to chociażby dwóm wielkim gwiazdom Porto Hulkowi Falcao ) , jednak jest to dużo trudniejsze. Szanse na awans do Ligi Mistrzów w sezonie 2012/13 są niestety niewielkie (bukmacherzy oceniają je na około 20%) więc z dużym prawdopodobieństwem musimy założyć, że do najbardziej elitarnych rozgrywek europejskich również w następnym sezonie nie uda się nam awansować.
Drugim argumentem mówiącym o tym, że obecne lato jest najlepszym okresem do sprzedaży naszych gwiazd jest fakt korzystnych czynników zewnętrznych obserwowanych w tej chwili w światowym footballu.Należy do nich zaliczyć fakt, iż w Europie od przyszłego sezonu zacznie wchodzić w życie zasada finansowego fair play , która stopniowo zakazywać będzie klubom na przynoszenie strat finansowych. Ponieważ program finansowego fair play będzie wprowadzany stopniowo, przepisy w sezonie 2012/12 nie będą tak restrykcyjne jak w sezonie 2012/13, czy sezonach kolejnych. Obecnie kluby mogą pozwalać sobie na większe wydatki i mniej zbilansowanych rachunek zysków i strat niż będzie to miało miejsce w kolejnych latach.
Do innych czynników pozytywnie wpływających na ilość pieniędzy za jaką gwiazdy THFC mogą zostać sprzedane są „wewnętrzne” sprawy najbogatszych europejskich klubów:
a) Manchester City awansował do Ligi Mistrzów. Fakt ten pozwala przypuszczać, że arabscy właściciele jeszcze bardziej, niż miało to miejsce w ostatnich latach, sięgną do kieszeni i będą w stanie płacić jeszcze większe pieniądze by sukcesy błękitnej drużyny z Manchesteru nie skończyły się na samym awansie do tych elitarnych rozgrywek. Mancini otwarcie mówi, że do osiągnięcia światowego poziomu potrzebny jest mu Bale. Dodatkowo City ciągle brakuje klasycznego rozgrywającego, a miejsce to mógłby zając chorwacki pomocnik Tottenhamu

b) Sytuacja w Manchesterze United również wskazuje iż czerwone diabły byłyby w stanie rozbić bank by nabyć co najmniej jednego z naszych geniuszy. Po pierwsze karierę zakończył Paul Sholes a wydaje się że idealnym jego zastępcą – a zarazem zawodnikiem który spokojnie wywalczył y sobie miejsce w linii pomocy United jest Modric. Opinią tą podziela wielu byłych zawodników i gwiazd światowego footballu jak choćby Darren Anderton. Innym zawodnikiem, który jest już u schyłku swojej kariery w United jest niesamowity walijski pędziwiatr Sir Ryan Giggs. Wydaje się, że również w tym przypadku THFC posiada idealnego zawodnika, którym United chcieliby uzupełnić swój skład. Tym zawodnikiem jest oczywiście Bale. Dodatkowo United zostali zgniecieni/zmiażdżeni/ rozbici w pył w niedawnym finale Ligi Mistrzów i chyba każda z osób decyzyjnych w United zdaje sobie sprawę, że zespół potrzebuje znacznych wzmocnień, jeśli w kolejnym sezonie United chcą stawić opór katalońskiej Barcelonie.

c) Patrząc na sytuację CFC i Realu Madryt, również w przypadku tych dwóch klubów można dostrzec pewne aspekty wskazujące na to, iż zespołom tym bardzo by zależało na zatrudnieniu przynajmniej jednej z gwiazd THFC. Bale wydaje się być idealnym zawodnikiem dla Realu jeśli zanalizujemy skład tego zespołu w kontekście rywalizacji z Barceloną. Prędkość geparda, którą osiąga walijski skrzydłowy byłaby idealna do taktyki murowania bramki i przeprowadzania zabójczych kontr. W CFC coraz starszym zawodnikiem robi się Lampard. Za 15 dni skończy on 33 lata a więc wydaje się, że następny sezon jest ostatnim, w którym pełnosprawny Lampard mógłby pod swoimi skrzydłami wprowadzić do składu swojego następcę.

d) Udane mecze z Milanem i Interem pokazały włoskim gigantom niesamowite umiejętności Chorwata a zwłaszcza Walijczyka. Można powiedzieć że cały dwumecz z Interem należy zatytułować jako pojedynek Inter vs. Gareth Bale. Niemoc włoskich zespołów w obecnym sezonie na arenie europejskiej powinna skłonić ich właścicieli do dużych inwestycji w skład a tym samym o włącznie się do wyścigu o Walijczyka i Chorwata.

Jest jeszcze jeden bardzo istotny fakt przemawiający za tym, że najkorzystniej naszych zawodników sprzedać tego lata. W sezonie 2010/11 zasmakowali oni Ligi Mistrzów, a więc wiedzą jaką niesamowitą moc mają te rozgrywki. Można zakładać, że są na tyle przywiązani do klubu, że nie będą chcieli już tego lata wymusić transferu do klubu, który w tych rozgrywkach będzie występował. Jednak jeśli również w kolejnym sezonie nie uda się awansować do tych elitarnych rozgrywek ( na co jest jak już mówiłem niestety około 80% szans) należy zakładać, że w kolejne lato taki transfer będą oni chcieli wymusić, co znacznie obniży ich cenę ( z niewolnika nie ma pracownika). Nagle okaże się, że Modric od dziecka kocha United, a Bale zawsze pod koszulką THFC nosił trykot City i marzył o grze na City of Manchester Stadium. Jeszcze inna kwestią jest dyspozycja i forma zawodników. Nikt nie zagwarantuje przecież, że Bale powróci do swojej formy z pierwszej części sezonu – choć na przykładzie chociażby Torresa widać, że kilka udanych sezonów nawet w przypadku wyraźnego spadku formy, może windować cenę zawodnika do ogromnych rozmiarów
Źródło: własne

37 komentarzy ODŚWIEŻ

varba
6 czerwca 2011, 19:25
Liczba komentarzy: 4468
Czytając ten tekst ma się wrażenie, że nie pisał tego kibic spurs. Nie chcę nikomu niczego zarzucać, broń Boże, ale tak skonstruowany jest ten artykuł. Wielka Chelsea, Real, Man Und przychodzi po naszych piłkarzy i mam się cieszyć że się zainteresowali. Sprzedać ich bo dużo płacą. Absolutnie zapomnieć o naszych celach na następny sezon, bo jak nie wyjdzie to zapłacą nam mniej pieniędzy. Tak jakby potrzeby Chelsea i Man Und były ważniejsze od naszych. My jesteśmy małym Tottenhamem i powinniśmy dobrze sprzedać i cieszyć się z pieniędzy. Ten artykuł tak się czyta jakbym wszedł na portal innej drużyny, która piszę o naszych piłkarzach
0
Barometr
6 czerwca 2011, 17:42
Liczba komentarzy: 5046
Panowie tylko nie przesadzajmy. Moim zdaniem jest miejsce na takie teksty na spursmanii. Jest to analiza publicystyczna, z którą możemy się zgodzić lub nie, ale to nie znaczy, że nie ma na takową miejsca na stronie. Ja się nie zgodzę z autorem, inny się zgodzi i się kręci :)
0
Lotar
6 czerwca 2011, 16:04
Liczba komentarzy: 164
Ciekawy artykuł ;). Co do Bale'a i Modric'a, moi poprzednicy wyrazili się jasno i również podzielam ich opinię. Co do prawdopodobieństwa... nie wiem jak na to patrzeć. Bo jeżeli THFC ma 20%, to w porównaniu do innych drużyn z czołówki nie jest źle ;) (MU, CH, MC, Arsenal, LFC mają po 16%) lecz jeżeli to są indywidualne statystyki ( a na takie wyglądają) to jestem ciekaw co się na te 20% złożyło, jakie były kryteria?
0
radeon
6 czerwca 2011, 13:06
Liczba komentarzy: 589
Sorry, ale muszę to napisać. Artykuł o dupie Maryny, a co gorsza - brakuje mu zupełnie polotu i lekkości. Miał chyba być czymś a la felietonowa analiza, a wyszedł z tego straszny potworek. Czytanie tego było jak jedzenie piasku i przegryzanie węglem, do tego w temacie kompletnie abstrakcyjnym (a te 20%, 80% - WTF???).
0
Marek
6 czerwca 2011, 10:23
Liczba komentarzy: 702
Modric i Bale zostaną. Obaj mają nowe, długoletnie kontrakty. Modric właśnie kupił nowy luksusowy dom pod Londynem. Bale miał ciężką kontuzję i jest pewną niewiadomą. Jedna rzecz może to wszystko odmienić. Oferta ponad 40-50 mln a w taką nie wierzę. Bo niby kto miałby ja złożyć. Za taką forse to sobie Sir Alex Snejdera moze kupić...
0
zalewa
6 czerwca 2011, 09:57
Liczba komentarzy: 139
co za bzdury... :)
0
Cerbin
6 czerwca 2011, 09:17
Liczba komentarzy: 469
Zgadzam się z Magdą. Ten tekst autor powinien zamieścić na forum lub na blogu jeśli takowy prowadzi. Nie bardzo mi na stronie Spurs pasuje publicystyka tego typu.
0
matek
6 czerwca 2011, 08:30
Liczba komentarzy: 478
Przepraszam ale co to za gadka iż na CL w przyszłym sezonie mamy tylko 20 % szans? Opierasz się na tym co mówią u buka? Trochę to śmieszne... Te 20 % to będziemy mieli jak sprzedamy Luka i Garetha a zastąpimy ich wynalazkami typu J. Cole, W. Brown :) Będzie dobrze ja tam sie nic nie martwię :)
0
Barometr
6 czerwca 2011, 02:33
Liczba komentarzy: 5046
Bez Modricia i Bale Tottenham znów walczyłby pewnie o środek tabeli. Szanse na grę w LM mamy bardzo duże. W tym sezonie przegraliśmy je z outsiderami, a nie czołówką tabeli. Nikt w klubie nie jest chyba tak głupi, żeby sprzedawać dwa filary drużyny, więc jestem spokojny
0
skafander
5 czerwca 2011, 23:23
Liczba komentarzy: 20
Zgadzam się z użytkownikami pode mną. Bale i Modrić to filary naszej drużyny na którym opierana jest taktyka zespołu. Co z tego jeżeli zyskamy na nich n milionów? Oni są zespołem, oni wpojeni są w styl gry, Tottenham to kolektyw. Jeżeli ich sprzedamy, a za te pieniądze kupimy kogoś innego, z dobrym nazwiskiem, to wcale nie musi okazać się korzystnym posunięciem. Moim zdaniem powinni zostać, co z resztą zakomunikowali. Druga sprawa z "szansami na awans do ligi mistrzów". To chyba jakaś kpina. Sezon jeszcze się nie zaczął a ktoś już oblicza szanse w % na awans - jedno wielkie nieporozumienie. Jeżeli Tottenham zaprezentuje formę z pierwszej części sezonu, spokojnie może pokusić się o awans. Mniemam również, że z biegiem czasu może być nawet lepiej niż w pierwszej części minionego sezonu.
0
madzik
5 czerwca 2011, 22:59
Liczba komentarzy: 68
co to za pieprzenie? Nie wierzę że czytam takie słowa. po pierwsze, Gareth i Luka są PODSTAWĄ zespołu, bez nich kwiczymy i leżymy. Nie wiem kto miałby zająć miejsce Luki, a jak wyglądają skrzydła, gdy Bale po nich nie biega wszyscy wiemy - Lennon na lewą (Pienaar niestety musi się jeszcze duuuzo nauczyć) a na prawą VdV, co nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem. Obaj podkreślali wielokrotnie, że dobrze czują się w Londynie, i NIE CHCĄ odchodzić. Zresztą, sport to biznes tylko dla prezesów, dla nas - kibiców, powinien on być odbierany jako świetne widowisko, rozrywka i przede wszystkim w sposób emocjonalny (ja podchodzę w ten sposób i taka czysta kalkulacja, na kim i kiedy więcej zarobimy jest dla mnie nie do pomyślenia) a nie kalkulacyjny. Jak ktoś chce kalkulować, co się najbardziej opłaca to niech lepiej zmieni klub. Luka i Gareth sa sercem zespołu, i powinniśmy mieć nadzieję, że uda się ich zatrzymać jak najdłużej, a nie twierdzić, że powinniśmy ich sprzedać bo teraz najwięcej zarobimy. Sprzedaje się najgorszych (bądź najlepszych, jeśli sami tego chcą - inicjatywa musi wyjść od piłkarza a nie od kalkulacji zarządu że tak byłoby najkorzystniej!). Poza tym to nie my jesteśmy od takich rozważań, i nawet nie próbujmy ich podejmować. Dla nas to nie ma być biznes, więc nie traktujmy tego w ten sposób. Kolejna kwestia : sezon jeszcze się nie rozpoczął, a na podstawie jakiś tam obliczeń bukmacherów autor tekstu stwierdza że "dużym prawdopodobieństwem musimy założyć, że do najbardziej elitarnych rozgrywek europejskich również w następnym sezonie nie uda się nam awansować". No to jest jakaś kpina. Nie odbył się jeszcze żaden mecz, a już jesteśmy na straconej pozycji? No bądźmy poważnie. Od kiedy to, że ktoś tam sobie coś ocenia jest wyznacznikiem tego, jak faktycznie będzie? To jest czysta spekulacja, nawet jeśli byłby środek sezonu to dalej tylko i wyłącznie spekulacja, więc o jakim dużym prawdopodobieństwie my tu mówimy? Z równie dużym prawdopodobieństwem to miał być całkiem niedawno koniec świata, a z tego co wiem, nic się nie zdarzyło (no, chyba że z roztargnienia przeoczyłam :O). Jeśli nie uda nam sie awansować, to nie dlatego, że tak mówiło jakiś tam bardzo wątpliwe prawdopodobieństwo, a raczej to, że w zespole zabrakłoby obu piłkarzy. I na koniec : tak, każdy ma prawo do własnej opini, autor wyraził swoja (którego nie atakuję, nie zgadzam się tylko z tym, co napisał), ja wyraziłam swoją, ale od takich opinii to zdaje się jest forum i ten tekst absolutnie nie powinien się znaleźć w aktualnościach. To nie jest rzetelny tekst, przykro mi. Rzetelnym był tekst o odejściu Redknappa jakiś czas temu, były tam konkretne argumenty. Tutaj ich nie ma, nie ma czemu oni mają opuścić nas, a tylko czemu ktoś inny mógłby ich chcieć. Każdy klub na świecie by ich chciał, jak przypuszczam, ale to tak na marginesie. Może teraz ja napiszę tekst o tym, że powinniśmy się zamienić na piłkarzy z Arsenalem (a co! żeby było kontrowersyjnie) i też niech się znajdzie na stronie. Eh....
0
wawrzon333
5 czerwca 2011, 22:24
Liczba komentarzy: 7
Za nich dwóch było by z 80 mln jak nie więcej. Tez mi sie wydaje że, Modrić powinien zostac
0
wawrzon333
5 czerwca 2011, 22:24
Liczba komentarzy: 7
Za nich dwóch było by z 80 mln jak nie więcej. Tez mi sie wydaje że, Modrić powinien zostac
0
bambi
5 czerwca 2011, 19:53
Liczba komentarzy: 273
Osobiście uważam, że obaj zostaną na Lane, pomimo wielu spekulacji. Levy ich nie puści, a sytuacja z Berbą wydaje mi się mało prawdopodobna. Poza tym skąd ten minimalizm ? Jakieś 20% szans na top4 itd. Jesteśmy już tak blisko celu, by stać się drużyną walczącą co sezon o mistrzostwo i w porównaniu do zespołów z czołówki, to my zdecydowanie możemy patrzeć ze spokojem w przyszłość. Tylko ten stadion...
0
bambi
5 czerwca 2011, 19:51
Liczba komentarzy: 273
ja się nie zgadzam ponieważ Bale po kontuzji nie zdążył odbudować formy tylko musiał od razu grać
0
Mykaj
5 czerwca 2011, 19:35
Liczba komentarzy: 23
Zgadzam się z kolegą niżej .
0
saikor
5 czerwca 2011, 19:25
Liczba komentarzy: 98
Myśle że Bale powinien być sprzedany,bo nie zawsze gra tak jak np.z milanem ale Modrica zostawmy,to on jest odpowiedzialny za konstruowanie akcji :)
0
<  1  2  

tabela ligowa

Drużyna M Z R P PKT
1. Arsenal FC 0 0 0 0 0
2. Aston Villa F.C. 0 0 0 0 0
3. Brentford F.C. 0 0 0 0 0
4. Brighton & Hove Albion F.C. 0 0 0 0 0
5. Burnley FC 0 0 0 0 0
6. Chelsea FC 0 0 0 0 0
7. Crystal Palace 0 0 0 0 0
pokaż całą tabelę

ankieta

Na którym miejscu w tabeli Tottenham zakończy sezon Premier League 2023/2024?
1 12.5%
2-3 12.5%
4-6 25%
7-10 50%
11-20 0%
8 oddanych głosów
archiwum ankiet

kontuzje

Użytkownicy online: Gości online: 30 Zarejestrowanych użytkowników: 5227 Ostatnio zarejestrowany: Normankeype

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się