SPURS vs BURNLEY

19 stycznia 2009, 17:40, Paweł Ćwik
21 stycznia na Turf Moor – o godz. 20.45 zmierzymy się w 2 półfinałowym meczu Carling Cup z Burnley. Po zwycięstwie 4:1 w pierwszym meczu, nasz awans do finału CC wydaje się być pewny.
Z dotychczasowych 12-stu rozegranych półfinałów Spurs – zaliczają 50 % skuteczność – 6 razy bowiem awansowali do finału P. Ligi, podobnie jak Arsenal. Mamy okazję stać się samodzielnym liderem i po raz 7 awansować do finału Carling Cup, którego to trofeum jesteśmy obrońcami.
W zapowiedzi 1 pojedynku tych drużyn skoncentrowałem się na przypomnieniu poprzednich 12-sty półfinałów Spurs w Pucharze Ligi. Obecnie chciałbym przypomnieć historię pojedynków Spurs z Burnley w P.L, oraz koneksje pomiędzy tymi klubami.

Najbliżsi rywale dotychczas 4-krotnie spotykali się historii rozgrywek o Puchar Ligi.

1) Pierwszy pojedynek miał miejsce 19.01.1983 na WHL, w ramach V rundy. Spurs wcześniej pokonali Brighton, Gillingham i Luton, podczas gdy Burnley okazało się lepsze od Bury, Boro, Coventry i Birmingham. Burnley grało wówczas w Div. Two. Mecz zaczął się zgodnie z planem – Terry Gibson dał nam prowadzenie, po akcji Mabbutta z Hoddlem. Po rzucie rożnym Briana Laws’a w 65 minucie – Graham Roberts pakuje swojaka i jest 1:1, wkrótce potem Clemence po raz drugi wyjmuje piłkę z siatki po rzucie wolnym. Wreszcie w ostatniej minucie meczu Hamilton strzela w zamieszaniu swoją drugą, a w sumie trzecią bramkę dla Burnley. Nasi pogromcy przegrali w półfinale z Liverpoolem 1:3. Skład Spurs z tego meczu : Clemence – Hughton, O’Reilly, Roberts, Villa (Brooke), Perryman, Ardiles, Archibald, Gibson, Hoddle, Mabbutt.

2) 22.09.1993 na Turf Moor doszło do 2 pojedynku tych drużyn, w ramach II rundy (mecz i rewanż). W tym meczu debiutował w Spurs – Steven Carr (nasz późniejszy kapitan i świetny boczny obrońca). Stał się naszym najmłodszym zawodnikiem, który zagrał w PL, zadebiutował bowiem 24 dni po swoich 17-stych urodzinach. Mecz zakończył się bezbramkowym remisem, obie drużyny miały po kilka okazji, u nas najbliżej gola był Sheringham. Skład Spurs : Walker – Carr (Caskey), Calderwood, Mabbutt, Campbell, Samways, Dozzell, Sedgley, Durie, Anderton, Sheringham. W rewanżu na Lane – 06.10.1993 – już w 4 minucie Sheringham dał nam prowadzenie, potem goście wyrównali. W 63 minucie czerwoną kartkę zobaczył Caskey, lecz grając w 10-tkę – 10 minut później wyszliśmy na prowadzenie po volley’u Howellsa. Wynik w piątej minucie doliczonego czasu gry ustalił strzałem głową Sheringham.
Spurs w kolejnych rundach pokonali Derby i Blackburn, zanim ¼ przegrali z AV. Skład Spurs : Thorstvedt – Kerslake, Calderwood, Campbell, Samways, Sedgley, Caskey, Anderton, Sheringham, Durie (Howells’Moran).

3) The Clarets podejmowali nas w III rundzie P.L – 6.11.2002 roku. Spurs w poprzedniej rundzie pokonali Cardiff 1:0. W 17-stej minucie kapitan Spurs – Gus Poyet dał nam prowadzenie, po strzale głową, po rzucie rożnym wykonywanym przez Carra. Gospodarze odwrócili losy meczu – strzelając 2 gole w 5 minut. Najpierw Blake w 57 minucie strzelił gola (rykoszet od Gardnera zmylił Kellera), potem Davis po rogu Blake strzela 2 gola. Nasi pogromcy w IV rundzie odpadli z MU – 0:2. Skład Spurs : Keller – Carr, Bunjevcevic, Gardner, Perry, Clemence, Davies, Poyet, Etherington (Anderton), Iversen (Doherty), Ferdinand (Keane)

4) Wreszcie 4 lata temu na Turf Moor spotkaliśmy się w IV rundzie P.L. Burnley wyeliminowało wcześniej Bury, Wolves i AV. Spurs mieli na rozkładzie Oldham i Bolton. Drużynę Spurs po raz pierwszy wybrał wówczas Martin Jol. Koguty gładko wygrały 3:0 po dwóch golach Keane’a i jednym Defoe. Spurs w ćwierćfinale odpadli po karnych z Liverpoolem, z naszym Dudkiem w bramce. Skład Spurs : Robinson – Pamarot (Ifil), Kelly, Brown, Naybet, King, Mendes (Davies), Carrick, Ziegler, Defoe, Keane (Kanoute)

SPURS – CLARETS – KONEKSJE :

Blisko 30-stu zawodników w swojej karierze zaliczyło zarówno grę w Spurs jak i Burnley. Poniżej przedstawię najbardziej znanych z nich.
- Ralph Coates – pomiędzy 1963 a 1971 rozegrał 216 meczów dla Burnley. W Spurs spędził kolejnych 7 lat – 188 meczów / 13 goli. Ponadto 4-krotnie grał w reprezentacji Anglii. Jego transfer do Spurs w V’1971 za 190 tys.f. – był ówczesnym rekordem transferowym w Anglii.
- Urodzony w Lipsku – nasz pierwszy stranieri – Max Seeburg – zaliczył 17 meczów dla Burnley. Opuścił Lane w 1910 roku i przeniósł się do Burnley.
- Mark Kendall – debiutował w Spurs w lidze – w XI’1978 roku. Ostatni ze swoich 471 ligowym meczów w karierze rozegrał w 1992 roku w barwach Burnley.
- Paul Stewart – był wypożyczony z Liverpool’u na Turf Moor na 6 meczów w II’1995 roku. W Spurs rozegrał 131 meczów w lidze / 28 goli w latach 1988-1992
- Chris Waddle – do Burnley przybył z Sunderlandu jako player/ manager w VII’1997 r. Zaliczył 31 meczów / 1 gol. Na Lane grał 4 lata, od VII’1985 – rozegrał 138 ligowych meczów / 33 gole. Grał ponadto w Newcastle, Marsylii, Sheffield Wed., Falkirk, Bradford i Torquey.
- Tony Parks – był jednym z pierwszych graczy ściągniętych przez Waddle’a do Burnley. Był rezerwowym, nie zagrał w żadnym meczu. Jednak na Turf Moor wrócił w I’1999 roku jako szkoleniowiec bramkarzy. Obecnie pełni tą funkcję na WHL. Dla Spurs grał w latach 1982-1988 – 49 meczów.
- Mitchell Thomas – przeszedł do Burnley w VII’1999 – rozegrał dla nich 99 ligowych meczów. W sumie w karierze rozegrał 586 meczów ligowych. W Spurs spędził 5 lat, od VII’1986 roku i rozegrał 157 ligowych meczów / 6 goli.
- Paul Gascoigne – do Burnley trafił z Evertonu w marcu 2002 roku. Rozegrał 6 meczów w barwach Clarets. Dla Spurs rozegrał 92 ligowe mecze / 19 goli. Gazza rozegrał również 57 meczów w reprezentacji Anglii. Grał również dla : Newcastle, Lazio, Rangers, Boro, Gansu Tianma (Chiny), Boston United.

Źródło: własne/oficjalna spurs