Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Subiektywna ocena Trzaskala część 1/3

17 czerwca 2015, 22:00, Tomek Trzaskalski
Kochani Spursmaniacy.

Skończył się kolejny sezon, w którym nasz Tottenham na zmianę pokazywał dobrą grę i nadzieję, aby za chwilę pokazać jak nie powinno się grać w obronie. Pamiętam początek sezonu i setki opinii dotyczących Pochettino i nadziei na upragnione czwarte miejsce oraz tyle samo opinii i nadzieji na zajęcie choćby ósmego miejsca. Sezon zweryfikował wiele, ale na większość pytań odpowiedzi nie dał. Nikt z nas nie wie co by było, gdyby: został AVB, został Tim czy wreszcie ktoś inny by przejął stanowisko Pochettino.
Patrząc na politykę Levy'iego dotyczącą ciągłych zmian na stanowisku menadżera i wtrącaniu się w transfery za pomocą bezwartościowego Baldiniego zajęcie piątego miejsca wydaje się aż nadto dobrym osiągnięciem pamiętając kogo mamy w składzie i ile (57) meczów rozegraliśmy w całym sezonie.

Jak to zwykle w życiu bywa natura nie lubi próżni. Po fatalnym okienku 13/14 (sprzedaliśmy Elvisa mieliśmy kupić Beatelsów a kupiliśmy Trubadurów-tekst RafoTHFC)
następne letnie okno też nie zachwyciło. Z szóstki Benjamin Stambouli, Federico Fazio, DeAndre Yedlin, Eric Dier, Ben Davies, Michael Vorm tylko Dier i Vorm spełnili oczekiwania przy czym wiadomo było , że Vorm to znana marka w UK natomiast forma Erica była dla mnie kompletną niespodzianką.

Lloris bez dwóch zdań to bramkarz światowej klasy, ale w tym sezonie nawet i on był „rozkojarzony". Nie będę się nad Hugo rozpisywał, bo wszyscy znamy jego walory.
Powiem tylko jedno: nie będę miał mu za złe jak odejdzie do klubu, który będzie walczył w UCL. Bramkarze pucharów nie wygrywają. Najgorszy mecz: Hull (a), Najlepszy mecz: Everton (a) - Ocena 7,5/10 konkluzja: spróbować utrzymać w Spurs.

Vorm za krótko grał, aby można by było jego grę dla Spurs ocenić, ale kilka uwag mam. Świetny refleks na linii rekompensuje niski wzrost. Słabsza gra na przedpolu i słabe wprowadzanie piłki do gry. Najgorszy mecz: Leicester (h), Nalepszy mecz: Burnley (a).

Dier, dwudziestoletni Anglik, który wychował się w Portugalii i zagrał raptem 2300 minut w pierwszej drużynie Sportingu wprowadził się do drużyny w najlepszy z możliwych sposów-po dwóch kolejkach był liderem strzelców Spurs! Oczywiście nie takie ma zadanie środkowy obrońca, ale na pewno młodemu anglikowi strzelone bramki nie zaszkodziły. Bardziej niż woda sodowa Erikowi chyba zaszkodziła gra z takimi tuzami obrony jak Fazio, Verts czy Walker. Na szczęście od stycznia pokazał, na co go stać
i śmiało jestem w stanie powiedzieć, że obok Rose'a (sic) był naszym najlepszym obrońcą. Moim skromnym zdaniem Dier to nie tylko przyszłość Spurs, ale to następca
Terrego.
Najgorszy mecz: Stoke (a), Najlepszy mecz: Woolwich (h)- Ocena 7,0/10 konkluzja: pierwszy zespół do zmiany z nowym klasowym stoperem.

Fazio to zwyczajnie błąd kupującego (Baldini?). Kapitan Sevilli to dobry obrońca, ale nie na szybką angielską ligę. Sewilla gra niesamowitym pressingiem a między linią obrony i pomocy często nie wsadzi się nawet żyletki. U nas natomiast te dwie formacje często dzielił dystans maratończyka. Fazio, podchodząc do defensywnych pomocników zapominał o własnym polu karnym i każda wrzutka piłki za jego plecy kończyła się praktycznie golem.
Najgorszy mecz: City (a), Najlepszy mecz: ManU (h) - Ocena: 6/10 konkluzja: sprzedaż.

Vertonghen miał pierwszy sezon dobry a każdy następny było gorzej. Dwa ostatnie to już czysta parodia albo nawet tragikomedia. Para Verts-Kabs czy Verts-Fazio to jak Flip i Flap. Każde wyjście tych stoperów w podstawowym składzie zwiastowało wielką wygraną w zakładach buchmacherskich. Wystarczyło postawić na to, że Spurs stracą bramkę. 1,4 bramki straconej na mecz to czwarty najgorszy wynik w lidzie. Tyle samo bramek (53) stracili Czarne Koty i zdegradowany Tottenham 2. Liczę na tego piłkarza, bo wiem, że umiejętności ma wielkie tylko, za często jest elektryczny i ma focha.
Najgorszy mecz: Liverpool (h), Najlepszy mecz: Everton (a) - Ocena 6,0/10 konkluzja:
pierwszy zespół.

Walker to trudny temat. Podobnie jak Verts nie może wrócić do formy sprzed pierwszej poważnej kontuzji. Nie będę się nad nim pastwił, ponieważ przez kontuzje stracił 15 pierwszych meczów i siedem ostatnich, ale kilka faktów podam. Walker stracił na szybkości i swojej dynamice, z której z Lennonem tak znani byli w całej Europie. Nawet jak już dobiegnie do linii końcowej to i tak dośrodkowuje, jak Andrzej Tysiąc. I wreszcie trzecia, lecz najważniejsza uwaga-pojedynki sam na sam przegrywa jak Gołota w ostatnich 15 latach. Boję się, że Walker został kilka lat temu (HR) jako młodzieniec zarżnięty i kontuzje będą się go imać.
Najgorszy mecz: Leicester (a), Najlepszy
mecz: Sunderland (h) - Ocena 6,5/10 konkluzja: sprzedaż lub wypożyczenie.

Danny Rose-drugie objawienie linii obrony. W zeszłym sezonie cała Spursmania albo śmiała się z Danniego Róży, albo wręcz jechała po nim jak po łysej kobyle. To, co się z tym 24 latkiem w ciągu kilku miesięcy stało można tylko tym wytłumaczyć, że ktoś ze sztabu trenerskiego dotarł do tego chłopaka. Od meczu z Burnley na WHL nie przypominam sobie słabego meczu Danniego (z wyjątkiem meczu u siebie z Sherwoodem. Tam wszyscy chyba zagrali pod WF-istę). Szybki, zwinny, zadziorny i wreszcie
WYGRYWAJĄCY pojedynki sam na sam. Lewy bok mamy obsadzony-wystarczył tylko słaby konkurent Łabędzi.
Najgorszy mecz: Liverpool (h), Najlepszy mecz: West Ham (h) - Ocena 8,0/10 konkluzja: pierwszy zespół.

Ben Davies - 22 latek o sporych możliwościach, lecz wszyscy chyba mieliśmy dużo większe nadzieje i oczekiwania od najlepszego obrońcy Łabędzi i jednego z najlepiej zapowiadających się lewych obrońców w BPL. Jak to często bywa coś nie poszło zgodnie z planem. Ben okazał się mało rozgarniętym typowym lewym obrońcą sprzed 10 lat-trzyma się głównie swojej strefy a jak już pójdzie do przodu to ma wielki problem z prawidłowym oddaniem piłki do środka pola karnego w którym czekają nasi pomocnicy i napastnicy.
Najgorszy mecz: QPR (a), Nalepszy mecz: Palece (h) - Ocena 6,0/10 konkluzja: wypożyczenie do zespołu BPL

Yedlin - brak oceny.

Kaboul i Chiriches-natychmiastowa sprzedaż.

Dyskusja mile widziana. Oczywiście nie mam czasu na analityczne rozpisywanie się, ale przynajmniej możemy troszkę się na Spursmanii jak zwykle pokłócić :-)

Druga część-POMOCNICY - niebawem
Źródło: TT

21 komentarzy ODŚWIEŻ

Wduwek
12 czerwca 2015, 07:21
Liczba komentarzy: 892
Skoro dyskusja mile widziana to pojadę z tematem ;) Co do opisów to w zasadzie nie mam zastrzeżeń, przyczepię się trochę do ocen i konkluzji. Do Llorisa dodałbym, że jeśli nie uda się go utrzymać, to absolutnie trzeba za niego wyciągnąć dobre pieniądze. Jest na tyle klasowym bramkarzem, że bogate kluby mogą sobie pozwolić na wydanie większej ilości gotówki na jego zatrudnienie. Inna sprawa, że pewnie choćbyśmy dostali za niego 100 milionów funtów to i tak nakupujemy za to różnych dziwnych Lameli i jemu podobnych... Swoją drogą gdyby Hugo odszedł to ciekawie wyglądałaby sprawa jego następcy. Nie mam pojęcia co DL i Poch myślą na temat: czy Vorm może być pierwszym bramkarzem. Kto wtedy na drugiego, Archer? Fazio i 6/10? Ja dałbym mu 2/10, za to wstrzymałbym się ze sprzedażą. Jednak to jego pierwszy sezon. Na 90% w kolejnych też nie odpali, ale jakaś niepewność pozostaje. Nie powinniśmy go kupować, ale skoro już jest... Sprzedawać piłkarza po roku to też przesada. Czy Walker ze swoją renomą będzie chciał iść na wypożyczenie? A jeśli go sprzedamy to kim będziemy grać na prawej obronie? Jeżeli kogoś kupimy to pewnie jakiś wynalazek z Hiszpanii albo Włoch. A czy Yedlin i Fredericks będą lepsi od Walkera? Mam wątpliwości. Pokusiłbym się natomiast o sprzedaż Vertonghena. Tzn nie wciskajmy go nikomu na siłę, ale jeśli będzie dobra oferta... To piłkarz o takiej marce, że można za niego dostać sporo funtów, a czy grał w tym sezonie dobrze? Dla mnie nie. Trzeba jednak pamiętać (tak jak przy Hugo i przy wszystkich), że kasę za niego i tak zmarnujemy z prawdopodobieństwem bliskim pewności. Dla Daviesa wypożyczenie wydaje się bardzo logicznym i ze wszech miar słusznym rozwiązaniem. Zastanowiłbym się tylko czy brak konkurencji nie wpłynie na formę Róży. Pierwszy zespół dla Rose'a i Diera oraz sprzedaż Vladinho i Kaboulinho to raczej jasna sprawa.
0
<  1  2  

tabela ligowa

Drużyna M Z R P PKT
1. Arsenal FC 0 0 0 0 0
2. Aston Villa F.C. 0 0 0 0 0
3. Brentford F.C. 0 0 0 0 0
4. Brighton & Hove Albion F.C. 0 0 0 0 0
5. Burnley FC 0 0 0 0 0
6. Chelsea FC 0 0 0 0 0
7. Crystal Palace 0 0 0 0 0
pokaż całą tabelę

ankieta

Na którym miejscu w tabeli Tottenham zakończy sezon Premier League 2023/2024?
1 12.5%
2-3 12.5%
4-6 25%
7-10 50%
11-20 0%
8 oddanych głosów
archiwum ankiet

kontuzje

Użytkownicy online: Gości online: 31 Zarejestrowanych użytkowników: 5227 Ostatnio zarejestrowany: Normankeype

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się