Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Skandal, martwa papuga i wielka piłkarska wojna

4 marca 2016, 11:03, Marcin Nowak
Wszystko zaczęło się w roku 1919. Od podejrzanego głosowania i śmierci pewnej papugi. Nienawiść pomiędzy kibicami Tottenhamu Hotspur i Arsenalu Londyn sięgnęła zenitu i trwa do dziś. W sobotę oba kluby zmierzą się w 183. Derbach Północnego Londynu.

Mecz na White Hart Lane 5 marca 2016 roku to nie tylko kolejna bitwa o dominację w północnej części stolicy Anglii. Ten sezon ułożył się dla obu drużyn w taki sposób, że spotkanie derbowe może też zadecydować o mistrzostwie Anglii.

Tottenham jest w najlepszej formie od dziesięcioleci i plasuje się na drugim miejscu w tabeli Premier League. Kibice "Kogutów" coraz mocniej wierzą w zdobycie mistrzostwa. Mistrzostwa, na które czekają już od 55 lat (Tottenham zdobywał tytuł w sezonach 1950/51 i 1960/1961 roku). Arsenal zajmuje w tej chwili 3. pozycję ze stratą 3 punktów do lokalnych rywali. I choć "Kanonierzy" mają na koncie więcej krajowych trofeów (13) to ostatni raz zespół z Emirates Stadium był najlepszym klubem w Anglii w sezonie 2003/04.

Mecz o mistrzostwo Anglii?

Nic dziwnego, że starcie obu zespołów w tym roku jest wyjątkowe. Zwycięstwo jednej z drużyn w derbowym meczu może dać jej impuls do osiągnięcia końcowego sukcesu. Mówił nawet o tym trener obecnych liderów Premier League - Leicester City Claudio Ranieri. Nawet jeśli nie uda się wygrać samego mistrzostwa, to wygrana w Derbach Północnego Londynu jest powodem do wielkiej dumy dla zwycięzców i wielkiego wstydu dla pokonanych.

Czemu rywalizacja pomiędzy obiema ekipami urosła do rangi futbolowej wojny? Zacznijmy od początku.

Pierwsze spotkanie obu klubów miało charakter towarzyski i odbyło się dokładnie 129 lat temu - w listopadzie 1887 roku. Wtedy jednak jeszcze "Kanonierzy" nazywali się Royal Arsenal (później - Woolwich Arsenal) i byli ulokowani w południowej części Londynu. Początki nie były więc naznaczone zażartą rywalizacją, wynikając później z relokacji Arsenalu do północnej części miasta. Wystarczy nadmienić, że przy prowadzeniu Spurs 2:1 meczu nawet nie dograno z powodu zapadających ciemności. Na pierwsze spotkanie o punkty przyszło czekać ponad 20 lat. W grudniu 1909 roku drużyny po raz pierwszy spotkały się w boju o ligowe punkty, gdy ówczesny Woolwich Arsenal pokonał Tottenham 1:0.

Poważna rywalizacja pomiędzy ekipami ze stolicy Anglii miała nadejść kilka lat później - w 1913 roku, gdy "Kanonierzy" po wykupieniu klubu przez sir Henry'ego Norrisa przenieśli się na Highbury, gdzie do dziś grają na przebudowanym stadionie - Emirates. Nagle w północnym Londynie Tottenhamowi wyrósł rywal wspierany pieniędzmi dewelopera nieruchomości, magnata finansowego, członka rady miasta, a za chwilę przedstawiciela brytyjskiego parlamentu. To nie spodobało się włodarzom "Kogutów", którzy do tej pory w tej części miasta mieli niepodważalną pozycję. Jednak przejęcie upadającego Arsenalu (w 1910 roku klub był w stanie likwidacji) i jego relokacja były dopiero preludium do narodzin najbardziej emocjonującej rywalizacji w Londynie.

Kontrowersyjny awans Arsenalu, pokrzywdzony Tottenham

Wszystko zaczęło się w roku 1919. Po I wojnie światowej władze piłkarskie w Anglii postanowiły rozszerzyć najważniejsze rozgrywki z 20 do 22 drużyn. Do tej pory z First Division (obecnie - Premier League) spadały dwa zespoły. W tym przypadku miały to być 19. w sezonie 1914/15 (ostatni sezon przed wybuchem wojny) - Chelsea Londyn i 20. - Tottenham Hotspur. Reforma ligi otwierała jednak ścieżkę do pozostawienia obu tych drużyn na najwyższym szczeblu. Względnie rozważano dopuszczenie trzeciej ekipy z Second Division, którą wówczas był Barnsley.

Na spotkaniu władz ligi doszło jednak do zaskakującej decyzji. Chelsea pozostawiono na najwyższym szczeblu rozgrywek, do tego dołączono dwie najlepsze drużyny z drugiej ligi (Derby County i Preston North End), ale ostatnie miejsce w wyniku głosowania przypadło w udziale... Arsenalowi. Stało się to kosztem przede wszystkim Tottenhamu Hotspur, ale też dwóch klubów, które zakończyły Second Division wyżej od "Kanonierów" - wspomnianego Barnsley i Wolverhampton Wanderers. Od razu pojawiły się zarzuty o przekupstwo, czy nawet szantaż.

Właściciel Arsenalu, sir Henry Norris miał wpływać na poszczególnych członków władz ligi - w tym jej prezesa i zarazem szefa Liverpoolu Johna McKennę. Do dziś nie znalazły się żadne twarde dowody w tej sprawie, ale kontrowersja pozostała. Sir Norris po serii skandali podczas swojej prezesury w Arsenalu został dożywotnio wykluczony z futbolu 10 lat później - w 1929 roku.

Martwa papuga synonimem wielkiego rozczarowania

Decyzja władz piłkarskiej ligi scementowała rywalizację pomiędzy drużynami z północnego Londynu, która stała się niezwykle ostra i emocjonalna. Wpływ na to może mieć też poboczna historia związana z decyzją władz ligi angielskiej z 1919 roku. Jak głosi legenda, dzień później na White Hart Lane doszło do kolejnego dramatu. Na wieść o krzywdzącej klub decyzji rozchorowała się i później zmarła maskotka Tottenhamu - była to papuga, którą zespół otrzymał od kapitana statku w drodze powrotnej z towarzyskiego turnieju w Argentynie w 1909 roku. Od tego wydarzenia do angielskiego języka wszedł idiom "to be sick as a parrot" ("być chorym, jak papuga"), który oznacza - być bardzo rozczarowanym. Historia doczekała się nawet legendarnego skeczu brytyjskiej grupy komediowej - Monty Pythona - "Dead Parrot" z 1969 roku.

Więcej na - http://www.polskieradio.pl/43/265/Artykul/1590069,Premier-League-skandal-martwa-papuga-i-wielka-pilkarska-wojna-czyli-Derby-Polnocnego-Londynu
Źródło: PolskieRadio.pl

3 komentarze ODŚWIEŻ

Lotar
7 marca 2016, 23:17
Liczba komentarzy: 164
Super tekst! Teraz już jest wszystko jasne skąd się wzięła ta "miłość" między klubami ;).
0
Mecenas
6 marca 2016, 17:19
Liczba komentarzy: 309
Po wczorajszym meczu czuję się chory jak papuga :(
0
RAFO THFC
5 marca 2016, 19:46
Liczba komentarzy: 3181
dobry news Baro - przeczytałem z zaciekawieniem choć historie znam
0

tabela ligowa

Drużyna M Z R P PKT
1. Arsenal FC 0 0 0 0 0
2. Aston Villa F.C. 0 0 0 0 0
3. Brentford F.C. 0 0 0 0 0
4. Brighton & Hove Albion F.C. 0 0 0 0 0
5. Burnley FC 0 0 0 0 0
6. Chelsea FC 0 0 0 0 0
7. Crystal Palace 0 0 0 0 0
pokaż całą tabelę

ankieta

Na którym miejscu w tabeli Tottenham zakończy sezon Premier League 2023/2024?
1 12.5%
2-3 12.5%
4-6 25%
7-10 50%
11-20 0%
8 oddanych głosów
archiwum ankiet

kontuzje

Użytkownicy online: Gości online: 107 Zarejestrowanych użytkowników: 5225 Ostatnio zarejestrowany: Witek
• Sprawdź najnowszy bukmacher ranking na meczyki.pl

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się