Kilka słów od Mauricio Pochettino przed meczem z Leicester

20 września 2019, 15:38, Spursmania

Prowadzenie dwubramkową przewagą, a następnie ponownie "poślizg". Jaka jest ku temu obawa?

To jest piłka nożna, kiedy grasz na wyjeździe przeciwko takiej drużynie jak Arsenal czy Olimpiacos, zawsze możesz stracić bramki. To zbieg okoliczności, że w ostatnich spotkaniach straciliśmy korzystny wynik. To jest piłka nożna. W futbolu rozmawiamy zawsze o doświadczeniu, dobrym połączeniu z młodymi graczami, z energią i wielu innych rzeczach, które komplikują grę. Oczywiście trudno to zaakceptować, jesteście rozczarowani, a my musimy iść dalej i udoskonalać się.

Czy treningi będą cięższe?

To zależy jak ludzie przyjęli moje słowa. Nigdy nie powiedziałem, że będziemy więcej biegać lub spędzać więcej czasu w ośrodku treningowym. Mówiłem, że chcemy utrzymać poziom, który pokazaliśmy przeciwko Crystal Palace - skupienie i koncentrację. Taki poziom ciężko jest utrzymać przez resztę sezonu. Kiedy jesteśmy na dobrym poziomie mentalnym, jesteśmy skoncentrowani i "połączeni", mamy silny zespół z dużą jakością. Jeśli będziemy walczyć - możesz wygrać, a możesz też przegrać - ale unikniemy tego typu sytuacji. Możesz oszacować sytuacje psychiczną i fizyczną zespołu, ale pod względem mentalnym jest wiele rzeczy, które mogą wpłynąć na gracza i cały kolektyw.

Mentalnie mocniejsi?

Musimy poprawić się we wszystkich aspektach. Musimy się poprawić w tego typu sytuacjach - prowadzimy przeciwko Arsenalowi, prowadzimy przeciwko Olimpiacos. Nie mówimy o jakości, mówimy o tym, żeby w takiej sytuacji - lepiej nią zarządzać. Spójrz kilka miesięcy wstecz, graliśmy w finale Ligi Mistrzów, nie mówiliśmy wtedy o mentalności bo graliśmy w finale. Dostaliśmy wiele poklasków, ponieważ graliśmy w finale.

Czy jesteś zadowolony z formy Christiana Eriksena?

Nie, jestem zadowolony z jego występu. Nie była to jego najlepsza gra. Zespołowo - nie był to najlepszy występ. Jestem zadowolony z jego zaangażowania, dużo biegał i pracował z zespołem, włożył dużo wysiłku. Nie martwię się o niego.

Podobnie, Dele Alli?

Dele jest w innej sytuacji od Christiana. On był kontuzjowany na początku sezonu. Myślę, że to był jego pierwszy raz w wyjściowej jedenastce. Potrzebuje czasu, aby odzyskać swoje najlepsze samopoczucie. Jestem z niego również zadowolony, włożył dużo wysiłku - tylko potrzeba czasu.

O meczu z Palace

Pierwsze 45 minut było genialne, drugie nie. Wczoraj rozmawialiśmy o naszym podejściu do gry. Po 15 lub 12 sekundach uderzamy na bramkę, nie w cel, ale to od Harry'ego Winksa. Sposób podejścia był inny. Jeśli obejrzysz pierwsze dwie minuty przeciwko Palace, a przeciwko Olimpiacos to zobaczysz, że różnica nie dotyczy jakości, ani talentu. Od nich padł pierwszy strzał (od Olimpiacos), utrzymywali pozycję przez pierwsze dwie minuty, a my nie mogliśmy utrzymać się przy piłce. Podejście było zupełnie inne i wpłynęło na grę. To jest główny powód dlaczego nie utrzymaliśmy wyniku 2:0, 3:0 lub 4:0. Myślę, że musimy usprawnić ten proces i jestem optymistycznie nastawiony.

Nietrzymanie się planu? Jaki był plan?

Rozmawialiśmy w przerwie o naszej grze pozycyjnej, plan był inny i dlatego zmieniliśmy go po 20 minutach gry. Zdecydowaliśmy się grać Lucasem blisko Kane'a z Christianem z prawej i Dele z lewej.

Mieliśmy inny plan na grę. Mamy różne "konfiguracje" gdy posiadamy długo piłkę i gdy jej nie posiadamy. Przez pierwsze 20 minut nie byliśmy zadowoleni, ponieważ nasza organizacja nie była najlepsza. Strzeliliśmy dwie bramki, ale niesmak pozostawał.

Nie kontrolowaliśmy gry, nie dominowaliśmy tak, jak chcieliśmy. Wszyscy się zgadzamy, gracze z różnych powodów nie grali tak jak planowaliśmy, ale to się zdarza.

Zdarza się w Tottenhamie, zdarza się w innych zespołach, a najważniejsze jest żeby sobie to uświadomić i rozwiązać problem. W drugiej połowie byliśmy znacznie lepsi, nieszczęśliwie dla nas, przyznano im karnego, ale jestem bardzo zadowolony z drugiej połowy. To było inaczej  niż z Crystal Palace. Pierwsza połowa dobra, druga nie. Z Olimpiacosem odwrotnie.

Jak podróż do Aten wpłynie na mecz z Leicester?

Nie możemy o tym myśleć, musimy być gotowi na rywalizację w sobotę.

Nie możemy się zmienić, możemy jedynie wpłynąć w negatywny lub pozytywny sposób. Preferuję mówić pozytywnie. Mamy silną drużynę, będziemy „szacować” graczy i mam nadzieję, że dostarczymy dobrą grę. Mam nadzieję, że to nie słowa rzucone na wiatr.

Co się stanie, stanie się w sobotę rano. Musimy podejść do gry w najlepszej formie, mamy czas na powrót do zdrowia, a po grze powiem czy jestem zadowolony czy nie.

Czego oczekujesz od Leicester?

Nie rozmawialiśmy zbyt wiele o Leicester, ponieważ przybyliśmy o 3 rano, a najważniejsze to było się wyspać.

Jutro porozmawiamy o Leicester, ale w Premier League każdy siebie zna. Leicester to bardzo dobry zespół, z wieloma niewiarogodnymi piłkarzami, po wygraniu Premier League odbudowują skład. Aktualnie świetnie sobie radzą, mają świetnego menedżera - Brendana Rodgersa, którego znam bardzo dobrze. Wykonuje fantastyczną robotę.

Co myślisz o tym co powiedział Harry Kane - o popełnianych błędach?

Bądź ostrożny kiedy tłumaczysz to co mówi piłkarz po meczu do mediów, ponieważ wtedy słowa mogą brzmieć zupełnie inaczej. Zawsze szanuję to, co mówi pilarz - możesz wtedy ocenić.

Nie będę osądzał co mówi ten lub inny piłkarz, ponieważ mnie wtedy nie było przy nim, więc nie mogę mówić o jego słowach ani intencji. Kiedy jesteś rozczarowany, zawsze starasz się poprawić. Mówiłem o różnych aspektach i moim zdaniem musimy się poprawić, a w piłce nożnej zawsze musisz się udoskonalać.

Liverpool po dwóch tytułach Ligi Mistrzów, przegrał z Napoli 2:0, a City przegrało z Norwich. Piłka zawsze była dynamiczna. W każdym sezonie zakładasz sobie cele jak również rzeczy do poprawy, piłka nożna jest dynamiczna.

Najważniejsze jest to, że gracze wiedzą, że musimy ciężko pracować i doskonalić się. To jest najważniejsze, ale w ciągu 10 miesięcy zawsze masz wzloty i upadki. Jak rozpoczynaliśmy sezon nie byliśmy w najlepszej sytuacji, ale musimy się bardzo starać, aby poprawić się we wszystkich obszarach.

Przed sezonem powiedziałeś, że sukcesem dla Ciebie będzie gdy zdobędziesz puchar.

Dla mnie i dla moich celów, oczywiście.

Jeśli chodzi o wygranie tytułu Premier League. Musisz wygrywać takie mecze na wyjeździe jak te z Leicester?

Oczywiście.

Czy Leicester może wbić się do "TOP 6"?

Jesteśmy na tej samej pozycji w tabeli. Tottenham i Leicester mają po 8 punktów.

Myślisz, że Leicester wbije się do "TOP 6"?

Zobaczymy. Jest za wcześnie, aby rozmawiać o pretendentach i o tym, co się stanie w przyszłości. Rozegraliśmy dopiero 5 spotkań w Premier League. Dopóki nie rozegrasz 10-15 meczów, ciężko jest cokolwiek mówić. Jest jeszcze za wcześnie.

Czy zgadzasz się z komentarzem Kane'a na temat starych błędów?

Nie słyszałem, a nie mogę rozmawiać o czymś czego nie słyszałem.

Musimy być ostrożni, a moja odpowiedzialność jako menedżera jest być ostrożnym. Po meczu jak tłumaczysz mi jego słowa, można odnieść wrażenie, że nie chciał wyrazić tego w taki sposób, dlatego nie osądzam piłkarza gdy wypowiada się po meczu.

Mają swobodę wypowiadania się, najważniejsze jest to, że podzielamy fakt, że musimy się poprawić. Myślę, że wszyscy gracze w drużynie czują to samo, jeśli mają być pretendentami do wielkich rzeczy.

Źródło: football london