Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Koguty w reprezentacjach #3

24 listopada 2019, 13:50, Dominik Brajta

Ostatnie w tym roku podsumowanie wyczynów Kogutów w reprezentacjach. W Europie zawodnicy zakończyli kwalifikacje do Euro 2020. Kto awansował, kto strzelił gola, kto nie zagrał ani minuty?

Tradycyjnie już Harry Kane wraca do klubu ze zwiększonym dorobkiem bramkowym w reprezentacji. Wyjeżdżał z 28 bramkami w 43 meczach w koszulce z trzema lwami, wraca z 32 w 45. Hattrickiem popisał się w starciu z Czarnogórą, które Anglicy wygrali aż 7:0. Na zdobycie trzech goli wystarczyły Anglikowi 57 minuty. Z kolei w drugim meczu przeciwko Kosowu (4:0), Kane wpisał się raz na listę strzelców i zanotował asystę do Masona Mounta, który zdobył swojego debiutanckiego gola w dorosłej reprezentacji Anglii. Kapitan Anglików zagrał 90 minut przeciw rywalowi z Bałkanów. Jego imiennik – Harry Winks – również wraca na Hotspur Way pełny optymizmu. Rozegrał on 180 minut i strzelił pierwszego w karierze gola w reprezentacji, w meczu przeciwko Kosowu. Gra z 10 na koszulce, wygląda na pewnego siebie i co ważniejsze, ugruntował swoją pozycję w zespole i jest głównym kandydatem do gry w pierwszym składzie na przyszłorocznym Euro. Danny Rose, trzeci z powołanych przez Garetha Southgate nie zagrał ani minuty w żadnym ze spotkań. Wygląda na to, że Ben Chillwell zmonopolizuje pozycję lewego obrońcy w najbliższym czasie w zespole czwartej drużyny zeszłorocznego Mundialu. Zawodnik Leicester zaliczył szczególnie spektakularny występ przeciwko Czarnogórze na Wembley, gdy zaliczył trzy asysty. Reprezentacja Anglii wygrała swoją grupę eliminacyjną do mistrzostw Europy wygrywając przy tym siedem z ośmiu meczów z bilansem bramkowym 37-6. Już wiadomo, że Synowie Albionu znajdą się w grupie A i rozpoczną Euro meczem otwarcia na Wembley.

Moussa Sissoko i Tanguy Ndombele cieszą się niesłabnącym zaufaniem Didiera Deschampsa. W meczu przeciwko Mołdawii, żaden z zawodników Tottenhamu nie wybiegł na boisko, Francuzi wygrali spotkanie 2:1. Z kolei przeciwko Albanii (2:0), 90 minut zagrał Sissoko. Mistrzowie świata awansowali z pierwszego miejsca na przyszłoroczne mistrzostwa Europy z bilansem 8-1-1 i 25-6 w golach.

W reprezentacji Belgii 180 minut w dwóch meczach zagrał Toby Alderweireld. Wyjazdowe spotkanie z Rosją (1:4) i domowa wygrana z Cyprem (6:1) postawiły kropkę nad „i” i przypieczętowały awans do mistrzostw Europy. Belgowie przeszli przez eliminację suchą stopą, wygrywając wszystkie 10 spotkań eliminacyjnych. Warto odnotować, że średnio strzelali 4 gole na mecz, tracąc przy tym trzy gole co oznacza, że tracili bramkę raz na 300 minut. Jan Vertonghen nie został powołany przez Roberto Martineza, ponieważ zmaga się z urazem mięśniowym.

Reprezentacja Danii nie jest uzależniona od żadnego zawodnika w takim stopniu jak od Christiana Eriksena. Duńczycy swoje ostatnie mecze w tych eliminacjach rozegrali przeciwko Gibraltarowi i Irlandii. Pierwszy mecz zakończył się wynikiem 6:0, a Eriksen zdobył gole na 5:0 i 6:0. W meczu z Irlandią rozgrywający Tottenhamu rozegrał pełne spotkanie, Dania zremisowała z wyspiarzami 1:1. Tym samym zapewniła sobie awans z drugiego miejsca w grupie za Szwajcarią, bilans meczów: 4 zwycięstwa, 4 remisy, 0 porażek, bilnas bramek 23-6.

Awans na mistrzostwa Europy wywalczył również ze swoją reprezentacją Ben Davies. Walijczyk rozegrał dwa pełne spotkania przeciwko Azerbejdżanowi i Węgrom (oba spotkania wygrane przez Walijczyków 2:0). Dzięki kompletowi punktów, uzyskanym w dwóch ostatnich spotkaniach, Walia wyprzedziła w tabeli grupy E Słowację i Węgry, co pozwoliło awansować z drugiego miejsca w grupie, którą wygrali Chorwaci. Bilans spotkań: 4-2-2, bilans goli: 10-6.

Reprezentacja Argentyny rozegrała w ostatnim tygodniu prestiżowy mecz towarzyski z Brazylią. Zakończył się on wynikiem 1:0 dla zespołu Albiceleste, gol padł po strzale z rzutu karnego wykonanego przez Leo Messiego. W sukcesie udział mieli dwaj piłkarze Tottenhamu: Giovani Lo Celso grał przeciwko Canarinhos przez 59 minut, a Juan Foyth przez pełne 90 minut. Drugim meczem zaplanowanym przez AFA było towarzyskie stracie z Urugwajem, zakończone wynikiem 2:2. Tym razem żaden z zawodników Spurs nie pojawił się na placu gry.

Reprezentacja Korei Południowe również rozegrała dwa spotkania towarzyskie. W starciach z Libanem (0:0) i Brazylią (0:3) Son Heung-min ani na chwilę nie zszedł z boiska.

Davidson Sanchez wraz z reprezentacją Kolumbii odniósł dwa zwycięstwa Ekwadorem i Peru. Obydwa w stosunku 1:0. W spotkaniu przeciwko Ekwadorowi stoper Kogutów zagrał tylko w pierwszej połowie, zaś przeciwko Peru zagrał 90 minut.

Wybrzeże Kości Słoniowej grało z Etiopią (1:2) i z Nigerem (1:0). Warto odnotować, że w pierwszym meczu do siatki trafił Serge Aurier, który jest podstawowym prawym obrońcą reprezentacji WKS. W obu spotkaniach zagrał po 90 minut.

Tottenham miał swojego przedstawiciela w reprezentacji Anglii u21. Ryan Sessegnon jest powoli wdrażany w rygor treningowy i meczowy, po kontuzji, którą odniósł na początku sezon. W wyjazdowym mecz przeciwko Albanii wszedł na boisko w 72 minucie i pokazał się z dobrej strony zaliczając asystę przy bramce Nelsona Reissa na 3:0. W meczu przeciwko Holandii przegranym 1:2 przez podopiecznych Aidy’ego Boothroyda, Sessegnon pozostał na ławce rezerwowych.

Ciekawie mają się również sprawy u Troya Parrotta. Młody Irlandczyk dostał szansę w meczu towarzyskim przeciwko Nowej Zelandii, zagrał 63 minuty. przyczynił się do zwycięstwa 3:1 asystą - ostatnim podaniem obsłużył Sean'a Maguire'a. Był to debiut zawodnika Tottenhamu w dorosłej reprezentacji Irlandii.

Była to ostania przerwa na reprezentacje w tym roku. Następny termin gier reprezentacyjnych wypada na marzec.