10 milimetrów od szczęścia

18 stycznia 2020, 18:49, Dominik Brajta

Watford: Foster, Mariappa, Dawson, Cathcart, Masina, Chalobah , Capoue, Sarr , Doucoure, Deulofeu, Deeney.

Tottenham: Gazzaniga, Aurier, Alderweireld, Vertonghen , Tanganga, Winks, Lo Celso , Lamela, Dele, Son, Lucas.

Tottenham w lidze nie wygrał od Boxing Day. W 2020 roku przegrywał z Southampton i Liverpoolem, zaś jedyne zwycięstwo w nowej dekadzie to wtorkowy mecz w pucharze z Middlesbrough. Przed spotkaniem z Watfordem wydawało się, że jest to dobra okazja do odniesienia pierwszego zwycięstwa w tym roku kalendarzowym w lidze.

Jose Mourinho, w obliczu braków kadrowych, przed meczem z Liverpoolem postanowił dać szansę na grę młodemu Japethowi Tangandze. Mecz z ekipą Szerszeni był trzecim z rzędu w podstawowym składzie dla wychowanka Tottenhamu. Tym razem Tanganga wystąpił na lewej stronie defensywy. Nowy zawodnik Spurs – Gedson Fernandes zasiadł na ławce rezerwowych. Mourinho po raz kolejny zaufał duetowi Argentyńczyków: Lo Celso i Lamela zaczęli drugi z rzędu mecz w pierwszy składzie.

Sędzia Michael Oliver rozpoczął gwizdkiem pierwszy mecz 23 kolejki Premier League. O 13:30 na Vicarage Road zespół gospodarzy podejmował Tottenham.

Pierwsza połowa spotkania nie obfitowała w wiele emocji. Już na początku spotkania doszło do kontrowersji, ponieważ środkowy obrónca Watfordu, Craig Cathcart odbił we własnym polu karnym piłkę ręką. Zdaniem sędziego było to za mało na podyktowanie rzutu karnego dla gości. Od początku meczu duże problemy w defensywie Tottenhamowi sprawiał Ismaila Sarr. W 19 minucie Japeth Tanganga popełnił błąd w ustawieniu i musiał ratować się faulem na Senegalczyku, za co został ukarany żółtym kartonikiem.

Żółtko obejrzał też Etienne Capoue, który w 35 minucie wjechał wślizgiem w nogi Giovanniego Lo Celso. Na całe szczęście mimo sporego impetu wejścia, Argentyńczyk nie odniósł kontuzji. W doliczonym czasie gry, groźną akcję przeprowadził wspomniany Sarr, który wykonał popisowy rajd zwieńczony dośrodkowaniem w pole karne, gdzie znalazł się wbiegający Abdoulaye Doucoure. Strzał z bliskiej odległości wylądował na bocznej siatce.

Gra zaczęła się po przerwie. Tottenham wyszedł z kontratakiem, Son ruszył prawym skrzydłem i znalazł dośrodkowaniem Dele w polu karnym. Anglik podszedł za bardzo pod piłkę i przerzucił ją nad bramką po strzale głową. Około 60 minuty gry na boisku zrobiło się gorąco. Doszło do szamotaniny, w którą wplątanych była znaczna część zawodników obu drużyn. Niemiła sytuacja miała swoje źródło w pozornie niegroźnym starciu Harry’ego Winksa z Abdoulayem Doucoure. Francuz zareagował na prowokację Anglika z przesadną agresją co wywołało reakcję innych piłkarzy. Na koniec przepychanki sędzia podjął słuszną decyzję o ukaraniu prowodyrów tego zajścia żółtymi kartkami. Kolejna kontra Tottenhamu: Lamela zagrał prostopadle do Son Heung-mina, jednak Koreańczyk uderzył zbyt niecelnie, Ben Foster nie musiał nawet interweniować, mimo że strzał wyglądał groźnie.

Gospodarze nie pozostawali dłużni rywalom i również zaciekle walczyli o punkty. Aż w 69 minucie Gerard Deulofeu nastrzelił podniesioną rękę Jana Vertonghena. Belg nawet nie protestował – ewidentny rzut karny. Do jedenastki podszedł kapitan drużyny prowadzonej przez Nigela Pearsona – Troy Deeney. Dobrze zbudowany napastnik uderzył delikatnie i na idealnej dla bramkarza wysokości. Gazzaniga bez problemu odbił piłkę i stał się bohaterem Tottenhamu.

W 73 minucie The Special One zdjął z boiska Dele, a w jego miejsce wpuścił Eriksena. Czy to ostatni mecz Duńczyka w Tottenahmie?

Nigel Pearson zareagował zmianą. Defensywnego pomocnika – Nathaniela Chalobaha zastąpił bardziej ofensywnie usposobiony Roberto Pereyra.

W 80 minucie na boisko wszedł nowy zawodnik Spurs. Grający z numerem 30, Gedson Fernandes zastąpił grającego przyzwoite zawody Lo Celso. Debiutujący Portugalczyk nie zmienił oblicza zespołu i nie można wiele powiedzieć o jego występie.

W 88 minucie urazu doznał, zdaniem BBC, Man of the Match – Ismaila Sarr. Przebojowy skrzydłowy został zmieniony przez debiutującego w lidze angielskiej – Ignacio Pussetto. Były zawodnik Udinese uratował swój zespół przed stratą gola w doliczonym czasie gry, gdy w zamieszaniu Erik Lamela oddał sytuacyjny strzał, 24 – letni Argentyńczyk wybił piłkę z linii bramkowej.

BBC obliczyło, że od zdobycia trzech punktów Tottenham dzieliło dokładnie 10.04 mm.

Michael Oliver zakończył spotkanie po czterech minutach doliczonego czasu gry. Piłkarze  obu ekip mieli prawo czuć niedosyt. Watford od zwycięstwa dzielił karny, zaś Tottenham 10 milimetrów.

Interwencja Pussetto przedłużyła passę bez zwycięstwa w lidze Tottenhamu do czterech meczów i passę Watford w meczach bez porażki w lidze do sześciu spotkań. Zmiana szkoleniowca wpłynęła pozytywnie na drużynę Szerszeni.

Po spotkaniu Mourinho zasugerował, że VAR popełnił błąd przy faulu Etienna Capoue, który poskrobał korkami po kolanie Tangangę, mając na koncie żółtą kartkę. Zdaniem Portugalczyka sędzia Oliver powinien wyrzucić byłego piłkarza Tottenhamu.

Bezbramkowy remis z Watfordem zakończył serię 93 spotkań Tottenhamu bez wyniku 0:0. Pozytywnym aspektem spotkania z ulubionym zespołem Eltona Johna jest fakt zachowania czystego konta przez defensywę co nie zdarzało się często w ostatnich meczach.

Tottenham zajmuje obecnie 8 miejsce w lidze, ze stratą 8 punktów do znajdującego się na czwartej pozycji Chelsea. Przewaga ekipy Franka Lamparda może jednak wzrosnąć, ponieważ o 18:30 grają oni jeszcze swój mecz z Newcastle.

Następny mecz Koguty zagrają w środę 22 stycznia. Ich rywalem będzie Norwich.