Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Na czym polega społeczny aspekt hazardu?

24 października 2023, 08:24,
Na czym polega społeczny aspekt hazardu?

Dowiedz się, jak ważny jest społeczny aspekt hazardu i jakie czynniki wpływają na uzależnienia od hazardu. O tym i więcej w naszym artykule!

Społeczne aspekty hazardu: problem z uzależnieniami

Gry hazardowe to działalność, która stała się powszechnie dostępna, stając się coraz łatwiej osiągalną dla wszystkich formą zabawy i wypoczynku, zwłaszcza ze względu na wzrost i rozwój platform gier online i wspaniałych promocji, jak choćby dostępny w Mr Bet bonus bez depozytu. Chociaż dla przeważającej większości osób hazard jest nieszkodliwą formą spędzania wolnego czasu, to jednak dla niektórych problemy związane z uzależnieniem od hazardu mogą stać się dosyć istotne. 

Na czym polega uzależnienie od hazardu?

Uzależnienie od hazardu jest uzależnieniem behawioralnym, czyli jest to sytuacja, w której nie dochodzi do nadużywania określonych substancji (np. alkoholu, kokainy), występuje natomiast psychologiczny przymus wykonywania określonych czynności. W poprzednich wydaniach podręczników psychiatrii (tj. w wydaniach poprzedzających DSM-5) uzależnienie to uznawano za zaburzenie kontroli impulsów. Jednakże nowsze badania coraz częściej pokazują, że istnieje wiele podobieństw między problemami z hazardem a zaburzeniami uzależnienia od substancji (w tym na poziomie neurobiologicznym), w związku z czym zaczęto je uważać za zaburzenie uzależniające.

Podobnie jak w przypadku każdego uzależnienia, jest ono uważane za zaburzenie przewlekłe, które prowadzi do kompulsywnego i mimowolnego powtarzania określonego zachowania. W związku z tym zachowania związane z hazardem nie są czymś, co można dobrowolnie kontrolować, co może powodować długotrwałe cierpienie psychiczne. Uzależnienie utrzymuje się dzięki schematom myślenia, emocji i zachowań oraz temu, że gra przynosi satysfakcję w danej chwili, pomimo negatywnych konsekwencji, jakie generuje w dłuższej perspektywie, np.: 
    • trudności finansowe, 
    • konflikty rodzinne,
    • problemy w pracy,
    • zaburzenia zdrowotne,
    • podwyższony poziom stresu,
    • brak czasu.

Ważne jest, aby zrozumieć, że uzależnienie od hazardu jest tak samo poważne, jak każde inne zaburzenie tego typu. Choć nie dochodzi do tak poważnego pogorszenia zdrowia fizycznego, jak w przypadku uzależnienia od substancji chemicznych, zaburzenie to wywiera poważny wpływ na zdrowie psychiczne, a także na funkcjonowanie człowieka na różnych poziomach (rodzinnym, społecznym, zawodowym). Wręcz przeciwnie, problem ten dodatkowo pogarsza fakt, że jest on prawie „niewidoczny”, szczególnie w obliczu powszechnego korzystania z gier online. Dlatego też bardzo łatwo jest go ukryć, a co za tym idzie — zaprzeczyć wszelkim konsekwencjom i uniknąć osądu społecznego. Uzależnienie od hazardu często jawi się jako ucieczka od rzeczywistości i trudności, z jakimi boryka się dana osoba w codziennym życiu.

Należy jednak wyraźnie podkreślić, że osoby mające skłonność do uzależnienia to jedynie niewielki odsetek uprawiających hazard czy to standardowy, czy też online. Co więcej, w odróżnieniu od większości substancji chemicznych, nie można popaść w uzależnienie, „nadużywając” hazardu. To jest istotna różnica, którą należy mieć zawsze na uwadze — ale która nie zmniejsza jednak wagi samego problemu w przypadku osób już uzależnionych od gier losowych.

Czynniki ryzyka uzależnienia od hazardu

Zachowania związane z hazardem obejmują sporą gamę różnego rodzaju aktywności, od rekreacji po uzależnienie i nie u każdej osoby uprawiającej hazard rozwija się ten problem. Zatem, podobnie jak w przypadku innych zachowań uzależniających, uzależnienie od hazardu zależy od czynników biologicznych, psychologicznych i społecznych, a także od cech samej gry. Interakcja pomiędzy tymi wieloma czynnikami stworzy większe lub mniejsze ryzyko dla rozwoju dodatku do gry.

Przedstawimy teraz jeszcze na koniec główne czynniki ryzyka uzależnienia od hazardu, którymi mogą być czynniki indywidualne i kontekstowe (związane z osobą i jej otoczeniem) oraz czynniki strukturalne (związane z nieodłączną charakterystyką gry).

 

Czynniki indywidualne i kontekstowe

Czynniki strukturalne

Predyspozycje genetyczne

Dostępność i wygoda (w przypadku hazardu online)

Wiek

Różnorodność gier

Płeć

Anonimowość

Cechy osobowości

Różne metody płatności

Strategie radzenia sobie z problemami w życiu codziennym

Interakcja między grą a graczem

Dysfunkcyjność rodziny

Dynamika rozgrywki

Poziom społeczno-ekonomiczny

 

Kontekst społeczny

 

Źródło: -

0 komentarzy ODŚWIEŻ

tabela ligowa

Drużyna M Z R P PKT
1. Arsenal FC 0 0 0 0 0
2. Aston Villa F.C. 0 0 0 0 0
3. Brentford F.C. 0 0 0 0 0
4. Brighton & Hove Albion F.C. 0 0 0 0 0
5. Burnley FC 0 0 0 0 0
6. Chelsea FC 0 0 0 0 0
7. Crystal Palace 0 0 0 0 0
pokaż całą tabelę

ankieta

Na którym miejscu w tabeli Tottenham zakończy sezon Premier League 2023/2024?
1 12.5%
2-3 12.5%
4-6 25%
7-10 50%
11-20 0%
8 oddanych głosów
archiwum ankiet

kontuzje

Użytkownicy online: Gości online: 10 Zarejestrowanych użytkowników: 5230 Ostatnio zarejestrowany: MariaFlofe

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się