SPURS vs BIRMINGHAM

29 sierpnia 2009, 23:33, Paweł Ćwik
W sobotę o godzinie 16-stej na WHL – lider PL – Spurs podejmują beniaminka Birmingham City. Wspomnienia z ostatnich meczów z City mamy fatalne. Ostatni mecz z nimi zagraliśmy po tryumfie w Carling Cup’2008. Na St. Andrews Stadium przegraliśmy z „rzeźnikami” z Birmingham aż 1:4. Gdy dodamy do tego porażkę z 2 grudnia 2007 na WHL – 2:3 – to widać, że ta drużyna nam nie leżała. O determinacji City w walce o utrzymanie w lidze, świadczy też fakt, że w meczach z Arsenalem zdobyli aż 2 punkty, dwukrotnie z nimi remisując. Jednak super okazała zdobycz punktowa w meczach z drużynami z północnego Londynu (8 pkt.) – nie wystarczyła by utrzymać się w elicie.

Wracając do ostatniego meczu tych drużyn na WHL – to ówczesnego beniaminka poprowadził wtedy po raz pierwszy ex-manager reprezentacji Szkocji Alex McLeish, który zastąpił Steve’a Bruce’a. Z kolei dla Spurs była to pierwsza porażka pod wodzą Ramosa i pierwsza porażka Spurs z Birmingham na Lane w Premier League. Sytuacja w tym meczu zmieniała się jak w kalejdoskopie, goście objęli prowadzenie po karnym w 24 minucie i dociągnęli to prowadzenie do przerwy. W II połowie Spurs ruszyli do ataku i już w 53 minucie było 2:1 dla nas po 2 golach Keane’a. Kiedy wydawało się, że Irlandczyk jest na dobrej drodze do hat-tricka – w 68 minucie dostał czerwoną kartkę z tzw. sufitu. Już wtedy City od 62 minuty remisowało, a w 90 minucie strzałem życia popisał się Larsson (wcześniej niefrasobliwie piłkę w środkowej części boiska stracił Berba) i sensacja stała się faktem. Gol Larssona był 100-tnym golem straconym przez Spurs w meczach z Birmingham w historii meczów ligowych (gole 152:100)

Przed wspomnianym meczem – ostatnie spotkania z Birmingham rozegraliśmy w sezonie 2005/06 – oba mecze wygraliśmy po 2:0 (powtórka mile widziana, oczywiście w każdym meczu strzelał Robbie).

W ostatnim meczu City zremisował na własnym stadionie ze Stoke City 0:0. Grali w następującym składzie : Hart – Parnaby, Queudrue, Johnson, Carr, Bowyer (Larsson), Fergusson, Fahey, McFadden, O’Connor, Phillips (Benitez).

Ogólnie w obecnym sezonie – City w 3 meczach zdobyli 4 punkty, bramki 1:1 (0:1 z MU, 1:0 z Portsmouth – gol z karnego, 0:0 ze Stoke). Jak widać siła uderzeniowa nie poraża, ale obrona solidna. Dla porównania gole Spurs – 9:3.

Przed obecnym sezonem na St Andrews Stadium przybyli : Christian Benitez – napastnik z Ekwadoru – aż 8 mln.f. (jednak dopiero dochodzi do siebie po urazie i nie jest w pełni przygotowany fizycznie), Damien Johnson z Blackburn za 5 mln.f., Lee Bowyer z WHU za darmo, Barry Ferguson z Glasgow Rangers (wypożyczenie). Z drużyny ubyli : S. Kelly do Fulham, Nafti do Arisu Saloniki, Jaidi (koniec kontraktu). Jak widać, najbardziej manager wzmocnił linię pomocy – dwóch walczaków – Bowyer i Ferguson.
Należy też zwrócić uwagę na zawsze niebezpiecznego Kevina Phillipsa, którego gole przyczyniły się do awansu City do PL. Na szczęście jego wiek 36 lat, powoduje, że jest coraz mniej groźny.

P. LIGI – 2 meczów – 1 zwy – 0 rem – 1 por., bramki 6:3

OGÓLNY BILANS LIGA : 89 meczów - 42 zwycięstwa - 19 remisów - 28 porażek - bramki : 153:104

Spurs v Birmingham – Fakty :

- najwyższe zwycięstwo home = 7:1 - 18.09.1957 i 6:0 – 19.11.1960 i 12.04.1967
- najwyższe zwycięstwo away = 2:0 - 03.09.1924, 18.08.1962 i 18.03.2006
- najwyższa porażka home = 0:4 - 22.11.1958
- najwyższa porażka away = 0:8 - 06.10.1945

Najwięcej goli dla Spurs w meczu przeciwko Birmingham – 5 - Alfie Stokes - 18.09.1957

3 - Woodward, O'Callaghan, White
2 – Middlemiss, Clay, Dimmock, Roe, George Hunt, Bennett, Dunmore, Harmer, Mackay, Venables, Peters, Mabbutt, Waddle, Clive Allen, Dalmat, DEFOE
1 – Kyle, R. Steel, D. Steel, Elkes, Thompson, Osborne, Blair, Howe, Bell, Sargent, Foreman, Baily, Duquemin, Walters, Blanchflower, Robertson, Saul, Gilzean, Coates, Dillon, John Pratt, Osgood, Chris Jones, Gerry Armstrong, Ardiles, Crooks, Villa, Archibald, Gary Stevens, Chiedozie, Falco, Roberts, Anderton, Sheringham, Poyet, Simon Davies, Stephen Kelly, LENNON, JENAS.

TRANSFERY SPURS – BIRMINGHAM :

- Tony WANT VI’1972 (50,000 funtów)
- Stephen CLEMENCE I’2003 (900,000 funtów)

- 17.04.1976 – Trevor Francis strzela gola dla Birmingham i jest to 2000 gol stracony przez Spurs w lidze w meczu wyjazdowym
- 23.03.1982 – 500-tny (!!!) ligowy mecz Steve’a PERRYMANA w Spurs.
- 05.04.2003 – debiut w bramce City Andy Marriotta i niesamowity gol Keane’a, bramkarz wypuścił sobie piłkę, Robbie wybiegł mu zza pleców, odebrał piłkę i skierował do pustej bramki !!!
- 07.01.2004 – 450-ty mecz Spurs w Premiership. 50-ty ligowy mecz dla Spurs Gary’ego DOHERTY’EGO.
- 02.04.2005 – 150-ty ligowy mecz w karierze Andy REIDA.
- 02.12.2007 - 100-tny ligowy mecz Lennona w lidze w karierze (38 Leeds/1 gol, 62/6 Spurs), 200 start w klubowej piłce dla Darrena Benta (Ipswich, Charlton, Spurs), 200 start w klubowej karierze dla Michaela Dawsona (Forest i Spurs)
- 01.03.2008 - 300-tny / 42 gole - mecz w ligowej karierze Malbranque'a : 77/5 Lyon, 172/32 Fulham, 51/5 Spurs. Dla City było to 50-te zwycięstwo w PL.

SPURS – BIRMINGHAM – KONEKSJE :

- Darren ANDERTON – 10 lat w Spurs, odszedł z Lane w 2004 i znalazł miejsce w City, gdzie grał na zasadzie „płacimy jeśli grasz”.
- Mark BOWEN – rozegrał 20 meczów w Spurs pomiędzy 1983-87, potem został asystentem Bruce’a w City.
- Jamie CLAPHAM – lewy obrońca, który grał na St. Andrews, wcześniej rozegrał 1 mecz jako rezerwowy w Spurs w 1997 r.
- Stephen CLEMENCE – rozegrał ponad 100 meczów dla Spurs, potem 4 lata spędził w City, zanim w 2007 przeniósł się do Leicester.
- Jose DOMINGUEZ – do City przyszedł w 1994 r., potem wrócił do Portugalii, skąd za 1,8 mln.f. ze Sportingu Lizbona przybył na Lane, gdzie rozegrał 58 meczów (42 z ławki rezerwowych).
- Sir Alf RAMSEY – obrońca Spurs, gdzie zdobył mistrzostwo II i I ligi w 1950 i 1951 r. Potem był managerem City i dyrektorem tego klubu.
- Dave MACKAY – legendarny kapitan Spurs, który w latach 1989-91 był managerem City.
- Vinny SAMWAYS – po opuszczeniu Spurs ten pomocnik grał w Birmingham. Ze Spurs wygrał FA CUP w 1991 r.
- Pat VAN DEN HAUWE – obrońca, który zaczynał karierę w City w 1984 r., do Spurs przeszedł z Evertonu w 1989. Również zdobył FA CUP w 1991 r.
- Steve CARR – wychowanek Spurs, ex-kapitan naszej drużyny, świetny boczny obrońca rodem z Irlandii, który po kilku sezonach spędzonych w Newcastle, zbliża się ku końcowi kariery w Birmingham City.

Źródło: własne/net